Strony

czwartek, 20 listopada 2014

Purpurowy Rejs / 17.11.2014

Wycieczka w osiemdziesiąty czwarty rejs w oparach purpury odbył się bez wątpienia w stronę kosmosu. Jeśli lubicie odpłynąć z syntezatorowymi pasażami na uszach, to dobrą decyzją będzie przyciśnięcie play w poniższym mixcloudowym playerze. Tracklista jest krótka, ale żeby opowiedzieć muzycznie podróż w odległe galaktyki, potrzeba kompozycji dać więcej czasu. Lubimy grać bez cięć, rezygnować z przyjaznych radiowym rotacjom krótkich editów... Wiadomo.
Kapitan Naphta spędził prawie cały tydzień w Estonii i w Szwecji, więc pojawiło się trochę brzmienia znad Bałtyku. Stąd otwierający audycję Firejose. Na serio nazywa się Mark Stukis i pochodzi z Tallinna. Paweł mówi, że to całkiem ciekawy kraj do życia, z prężnie działającą sceną. Jak widać nie trzeba mieć dużego terytorium, żeby zbudować coś ciekawego. "Windy City" weszło w skład EPki "Red Mist". Z Estonii bardzo szybko docieramy do UK skąd pochodzi Mr Beatnick. Ten dawniej mocno związany z hip-hopem producent wydał właśnie 12" pt. "Marshmallows". Tutaj ucieka w stronę czegoś na pograniczu disco-house'u oplecionego kozackimi synthami. Warto się tym winylem zainteresować, chociażby dla tytułowego numeru.

Z wysp czas wynieść się do Los Angeles... ale w zasadzie przez Niemcy, żeby bliżej przyjrzeć się Andersonowi .Paakowi (znanemu też pod pseudonimem Breezy LoveJoy). Ten Pochodzący z miasta aniołów wokalista ma już za sobą kilka udanych nagrań na koncie. Prezentowaliśmy go Wam już za sprawą muzyki Shafiqa Husayna z Sa-Ra (solowo lub za sprawą jego projektu The Dove Society). Anderson równolegle skupiał się na solowej karierze i w 2012 roku wydał płytę "O.B.E. Vol. 1" (jako Breezy właśnie). Niedawno jego album wznowił niemiecki label Jakarta Records, wydając na winylu ten krążek. To bardzo dobry zabieg ponieważ album jest wyśmienity, a ponadto, nowy jest już gotowy do zamawiania w pre-orderze. Mowa o "Venice", który zapowiada singiel i klip "Drugs". Z pewnością fani ciekawego r&b powinni mieć go na uwadze. Skoro mowa o nowościach, to wracamy do kraju. Na rynku od niedawna dostępny jest "Mamut" od Fisza, Emade i Tworzywa. Zawsze lubiłem śpiewającego Fisza. Może nawet bardziej niż rapującego. Stąd może padł wybór na "Ślady", a nie na "Bieg", który urwał mi głowę jako pierwszy. Jakoś nie mogłem dłużej zostać przy ostatnich płytach braci Waglewskich. Nie dlatego, że były złe. Bo nie były. Ale przyjmowanie określonej stylówy, nawet jeśli jest ona wykonana kapitalnie, to jakoś nie zostaje ze mną dłużej. "Mamut" daje coś więcej. W końcu czuję autentyczną potrzebę zrobienia czegoś swojego, czegoś typowo "fiszowatego", nie będącego zbyt odjechanym eksperymentem. Mam nadzieję, że Art2 Music, które teraz reprezentuje interesy artystów pokusi się o winyl. CDków nie mam na czym słuchać.

W przystani z niewydanym materiałem mieliśmy dużo skarbów. Po pierwsze rodzimy (i nie tylko) internet aż płonie na wieść o nadchodzącej drugiej części kompilacji od Flirtini "Heartbreaks & Promises". Duet powoli odsłania karty udostępniając kolejne utwory na soundcloudzie, a my im w tym pomagamy grając numer jednego z zaprzyjaźnionych zagranicznych gości, który już na łajbie grywał nam nie raz i nie dwa. Przedstawiciel Soulection - IAMNOBODI: od nas - dla Was. Płyńcie razem z jego wyluzowanymi synthami, przywodzącymi wspomnienia o pięknych letnich dniach. Wracamy do kraju. Drugie wydawnictwo wytwórni Transatlantyk należy do naszego faworyta, The Phantoma (pisaliśmy i mówiliśmy o tym w ostatnich rejsach). Na wylot znacie już perłę ze strony A winyla, "Sopot". Drugą stronę okupuje w całości fenomenalny utwór tytułowy, który zabiera słuchaczy w trwającą ponad 12 minut, new age'ową, podróż. Winyl ląduje w grudniu! "Liquid Jump", to tajemnicza zapowiedź dziesiątych urodzin sklepu Side One, który stał się ważnym punktem na muzycznej mapie Polski. Więcej nie zdradzimy, ale na jubileuszowy winyl trafi wiele kapitalnych kawałków. Tyle możemy zdradzić i obiecać.

Zostajemy jeszcze na chwilę w Polsce. Chociaż tutaj już niespodzianki nie robimy. Skalpelowy "Transit" jest już na sklepowych półkach i... być może nie zaskakuje, ale nadal jest to ten stary, dobry i solidny duet z Wrocławia, który pokochała duża część nie tylko Polaków, ale i wielu fanów wytwórni Ninja Tune. Nie ma co rozprawiać o wytwórniach zachodnich, ponieważ Skalpel nieźle radzi sobie własnym sumptem. Długo wybieraliśmy numer, który chcieliśmy przynieść na łajbę i w końcu padło na ciepły "Surround". Szukajcie chłopaków na koncertach, grają w poszerzonym składzie.

Końcówka została zarezerwowana dla weteranów. Legend wręcz, które nigdy nie bały się zabawy z syntezatorami. Jako pierwszy swoją kosmiczną podróż zaserwował Cerrone. Tę postać przedstawił mi wiele lat temu Król Disco - Osses, którego w tym momencie pozdrawiam. Ostatnio wpadłem na płytkę "Supernature" (1977) na wrocławskim rynku za jedyne 20PLN i jak usłyszałem "In The Smoke" - od razu pomyślałem o rejsach. Dostaliśmy też paczkę promosów od Michała Wilczyńskiego z GAD Records. Co ciekawe, Michał wybrał dla nas "Tęsknotę Żeglarza" (za co wielkie AHOJ!). Numer pochodzi z kasety wydanej w 1985 roku, która zawierała wiele samotnych lotów Władysława Komendarka, po jego wyprowadzce do Puszczy Białej. Teraz taśmy zostały zremasterowane i trafiają na CD. Pan Władysław przeżyje prawdziwy renesans wśród młodych zafascynowanych tym, co działo się w latach 80-tych w muzyce elektronicznej. Zwłaszcza, że niedawno Komendarek zagrał w Boiler Roomie i niebawem zobaczymy o nim krótki film dokumentalny. Drugą perełką z GAD jest zapomniany materiał od Arp Life. Pod koniec lat 70-tych, grupa wydała kasetę pt. "Z bezpieczną szybkością". To coś dla nas, bo właśnie w takim tempie pływamy. "Tango Mundial" jak i inne numery również został zremasterowany, wydany na CD - a w styczniu pojawi się też na winylu. Michałowi powinno się kiedyś postawić pomnik, za dokonania w dziedzinie archiwizacji naszego dziedzictwa! My słyszymy w kolejnym odcinku. Popłyniemy nieco inaczej niż zwykle.

1. Firejose - Windy City
2. Mr Beatnick - Marshmallows
3. Anderson .Paak - Knights Of C'Bus
4. Fisz/Emade/Tworzywo - Ślady
5. IAMNOBODI - Say That Again EXCLUSIVE
6. The Phantom - Ocean EXCLUSIVE
7. Unknown Artist - Liquid Jump EXCLUSIVE
8. Skalpel - Surround
9. Cerrone III - In The Smoke
10. Władysław Komendarek - Tęsknota Żeglarza
11. Arp Life - Tango Mundial