Strony

czwartek, 6 listopada 2014

Purpurowy Rejs / 03.11.2014

Coraz częściej wypadają nam "arrraty"... Szkoda, myślałem, że mam w sobie ten czynnik McGyvera i potrafię zawsze wygrać z czasem. Niestety, tak nie jest. Dużo ostatnio się dzieje, więc wylogowywanie się do życia idzie znacznie łatwiej - nawet zimą, co mnie strasznie zaskakuje. W Purpurowe Rejsy 27.11.2014 popłynął z nami Nocny Marek o nazwisku Pędziwiatr (głosujcie na chłopaków, żeby zdobyli tytuł artysty roku od Aktivista). Sam nas zaskoczył swoją obecnością. Nie przygotował co prawda autorskiej selekcji, ale za to pogadał z nami o muzyce i zapowiedział "Warsoul (Cleansing Transients)", które zostało wydane właśnie nakładem Pet's Recordings na winylowej kompilacji "U Know Warsoul". Ponadto, warto wrócić do audycji ze względu na niewydany jeszcze materiał: od Kixnare'a, Fors oraz Heisenberg's Montage. Szkoda, że zabrakło mi czasu, żeby opowiedzieć o tym więcej... Skupmy się jednak na tym co było ostatnio.
Zaczęliśmy dość klubowo. Hipnotyczną podróż w duchu housowej pompy zaserwował producent z San Francisco ukrywający się pod pseudonimem Roche. W "Via Portal" położył bardzo dużo cudownych synthów, do których lubi pływać nasza łajba.

Paradoksalnie luzujący nastroje numer wprowadził nas w segment muzyki ostrej jak brzytwa. Chamsko, bezpretensjonalnie i kozacko synthów używają też w UK. Skepta wspólnie z Young Lordem, nowym hitem dla Boy Better Know zrobili nie małe zamieszanie. Gdy usłyszałem hook "It ain't safe for the block, not even for the cops" - zwariowałem. Gangsterka kipiąca z wersów Skepty jest tak wyraźna, że gdyby posłuchał tego Pawbeats, mógłby paść trupem - podobnie Marek Niedźwiedzki. Nie inaczej jest w przypadku urodzonego w tym roku co ja, Jay Rocka. "Parental Advisory", to luźny singiel, bez zapowiedzi konkretnego krążka. Pod koniec października wyszło też "Pay For It" z gościnnym udziałem Kendricka. Tam również nie było żadnego konkretnego tytułu dla albumu długogrającego, ale kto wie? Może niebawem Top Dawg Ent. coś ogłosi... Jay Rock jest ewidentnie na fali! Drugą audycję z rzędu udajemy się do Texasu, żeby posłuchać Buckamore'a. Gość w kontekście lokalnym jest kompletnie nie znany, żeby w ogóle nie mówić o sławie w świecie. Natomiast z jego talentem jest wprost przeciwnie. Niski głos, coś pomiędzy 2 Pac'iem a Freddie Gibbsem, eksperymentujący dość mocno z formą. Numery takie jak "Flames", czy "I Got Woman", to bardzo ciekawy i dość mroczny flirt z jazzem. Całkiem nowa jakość. Może wybuchnąć w każdej chwili. Nieustannie eksperymentuje też Black Milk. I wiecie co? Wychodzi mu to na dobre. Progres z płyty na płytę - bardzo fajne rozwiązania i jeszcze lepsze zwrotki. Graliśmy już "What Is Worth", ale "If There's A Hell Below" dopiero ukazało się oficjalnie na rynku, więc drugi raz wspomnieliśmy o tej płycie za sprawą KA-PI-TAL-NEGO "Story and Her". O spadku formy nie możemy też mówić w przypadku duetu Run The Jewels. El-P i Killer Mike wydali już drugą część swoich dokonań pod tą banderą. Jest odpowiednio groźnie i z jajami. Dlatego jeśli podoba Wam się "Angel Duster", możecie pobrać całość za friko - tak bardzo spoko są rudy i gruby. Jeśli już tam mocno skupiamy się na samorozwoju i zabawie z formą, to do ludzi tego typu z pewnością należy Ghostface. Ten gość nie zawiódł mnie chyba nigdy, a jeśli tak to mocno musiałbym wytężyć pamięć. Weteran Wu-Tangu nie tylko zyskał duże uznanie za współpracę z Adrianem Youngiem, a teraz wygrał artystyczny nowy oddech z młodziakami z BadBadNotGood. Ich wspólny album "Sour Soul" pojawi się prawdopodobnie na początku 2015 roku. Tyle, jeśli chodzi o rap. Wjeżdżamy w ekskluziwy.

Jak remiks, to tylko Ptaki! Duet wziął na warsztat "Night Images" z nadchodzącego wydawnictwa Onur Engin w Gleview Records Inc. i zapuścił żurawia (ha!) w labirynt sampli. Wyszło nastrojowo i bardzo pływająco. Utwór odbiega lekko od ostatniej EPki Ptaków w Young Adults, ale delikatniejsze brzmienia przydadzą się na chłodną jesień. Skoro ptaki, to i The Phantom. Mamy już drugie wydawnictwo dla Transatlantyku od dłuższego czasu. To właśnie tam zacumował ostatecznie uwielbiany przez nas "Untitled #2", który graliśmy w wersji "raw" tutaj i tutaj. Ostatecznie ten numer skończył jako "Sopot" i jest nieco inny. To nadal turbo sztos, ale czy dopieszczanie go przez półtora roku mu pomogło? Ciężko powiedzieć, być może jestem bardzo przywiązany do wersji pierwotnej. Transatlantyk #002 i tak trafi do mojej kolekcji. Zwłaszcza, że lubimy tutaj statki. Ostatni niewydany track jest już zagranicy. Tym razem podarował nam go Doc Daneeka. Disco house jest bardzo bliski naszym sercom. Nawet nie dlatego, że kapitan Naphta potrafi pół setu na nim przepłynąć, ale też dlatego, że to dobry koncept, łączący w sobie to, co najlepsze z disco i to, co najlepsze z house'u. Miło zatem widzieć, że jeden z naszych ulubieńców- Doc Daneeka - sięga po ten gatunek i robi to dobrze. Klasyczny lot na jednej pętli, energetyczna perkusja i groove ponad wszystko - "Together" będzie rozpalać parkiety do czerwoności!

Les Sins - czyli klubowe wcielenie Chaza Bundicka zatoczyło piękną pętle w naszym programie rozrywkowym. Nie dość, że koncepcyjnie wróciliśmy do granego na początku Roche, to jeszcze było nadal gangstersko jak w przypadku Skepty. "Michael" jest już w sklepach i warto sobie kupić tę płytę. Na koniec zostawiliśmy numer kapitański. Do marynarza Pawła przyniosłem raz płytkę. Bo czasami przed audycją sobie słuchamy winyli w zaciszu bloków na gaju. Podczas jednej z takich nasiadówek powstał numer "Palm Trees Love". Po jego ukończeniu pomyślałem - sztos! To było przed erą pierwszej EPki w Transatlantyku. Bez opiatów i po masteringów również numer się zgadzał. Numer został rozesłany po różnych wytwórniach i zgłosił się Axel Boman. Dziś możecie kupić te kapitalną 12" dzięki wytwórni Studio Barnhus. Kupujcie szwedzkie winyle. Płyniemy ponownie za dwa tygodnie. Miłego długiego weekendu. Ahoj!

1. Roche - Via Portal
2. Skepta - It Ain't Safe ft. Young Lord
3. Jay Rock - Parental Advisory
4. Buckamore - I Got Woman ft. Kam Franklin
5. Black Milk - Story and Her
6. Run The Jewels - Angel Duster
7. BadBadNotGood ft. Ghostface Killah - Gunshowers ft. Elzhi
8. Onur Engin - Night Images (Ptaki Remix) EXCLUSIVE
9. The Phantom - Sopot EXCLUSIVE
10. Doc Daneeka - Together EXCLUSIVE
11. Les Sins - Talk About
12. Naphta - Palm Trees Love