Strony

sobota, 25 października 2014

Purpurowy Rejs / 20.10.2014

Osiemdziesiąty pierwszy rejs zaczęliśmy od pompującej żagle muzyki Embryo. Ahoj załogo! Słowacja nam bardzo bliska, więc sprawdziliśmy jego debiutancki (i zarazem świetny) krążek "Luv Grooves" pełny house'u z oldschoolowym vibem... Na wstępie przepraszamy, że nie było nas na falach Radia Luz w ubiegłym tygodniu. Czasami obowiązki na lądzie zajmują nam nawet poniedziałkowe wieczory.Niedawno był we Wrocku Axel Boman i zostawił nam trochę materiału. Jednym z ostatnich wydawnictw w jego wytwórni Studio Barnhus jest krążek Baba Stiltza (w którym również pokaże się za chwilę 12" od kapitana Naphty). Mimo, że autor pochodzi ze Sztokholmu płynie jakby mieszkał w L.A. Sprawdzajcie "Total" w całości. Cały czas będąc w basenie morza Bałtyckiego zmierzamy ku Anglii. Producent z Londynu - Paul White również wydał nowy krążek, wydając go w ilości 300 sztuk na czerwonym winylu. Wyprzedał się momentalnie, ale nie martwcie się - jeszcze są CDki. "All We Know" z płyty "Shaker Notes" mówi wyraźnie, dlaczego był taki skok na wosk. To po prostu sztos. Bez zbędnego gadania przenosimy się do Chicago. Tam tworzy Jamal Mass aka Hieroglyphic Being. Ten człowiek wywarł dość istotny wpływ na scenę house'ową, a w dodatku eksperymentował z jazzem i noisem. "Letters From The Edge", to numer z jego ostatniej płyty "The Seer Of Cosmic Visions", nagranej wspólnie z The Configurative Or Modular Me Trio dla Planet Mu. Było to dobre wprowadzenie do afrodelicznego kraut-funku w wykonaniu niemieckiego producenta Karla Hectora i formacji The Malcouns. Egon z Now Again Records wydał niedawno ich drugi krążek pt. "Unstraight Ahead", więc jeśli lubicie muzykę z Ghany, Mali i Etiopii, ale chcielibyście usłyszeć ją w wykonaniu ludzi którzy mocno mają osadzone korzenie w krautrocku, to chyba powinniście dokonać odsłuchu (czy poczytać o całym koncepcie).

W przystani z niewydanym materiałem już nie mamy w 100% rzeczy pierwszej świeżości. Pierwszy singiel zapowiadający wielki powrót Shafiqa Husayna (Sa-Ra) z płytą "The LooP", już jest na winylu za sprawą oficyny Eglo. Nie mniej, numer "It's Better For You" z Anderson Paak jest fantastyczny i wzbudza jeszcze większe oczekiwania na niego. Holenderski producent Drvg Cvltvre wraca z mroczną i intrygującą EPką dla niemieckiej oficyny PERMANENT VACATION. Jeśli lubicie okryte ciemnością miejskie zaułki rozjaśnione przez pływające syntezatory i taneczną rytmikę, to jesteście w domu. W związku z jesiennym powrotem do klubowych piwnic, "Night" szarpie dobrze.

Ostatnie cztery numery, to próba skomentowania "You're Dead" Flying Lotusa. Nasz komentarz zakłada trzy punkty spojrzenia. Zagraliśmy Young Jazz Giants (mówiliśmy o tym już tu i tu), żeby zwrócić szczególną uwagę na kunszt artystyczny Kamasiego Washingtona (#dziennikipokładowezmarca), Thundercata i Miguela Atwooda Fergusona. Bez nich ten krążek by się nie udał. Później przyjrzeliśmy się bliżej konceptowi całości, który oscyluje blisko śmierci. Na końcu wróciliśmy do korzeni, pokazując korespondencję krążka "You're Dead" z "Lord Of Lords", jego ciotki Alice Coltrane. Stąd utwór "Going Home". Słyszymy się w najbliższy poniedziałek.

1. Embryo - Change That Thang
2. Baba Stiltz - Sun Dance
3. Baba Stiltz - Discovery New Dawn
4. Paul White - All We Know
5. Hieroglyphic Being - Letters From The Edge
6. Karl Hector & The Malcouns - Semai Thaqil
7. Shafiq Husayn - It's better for you ft. Anderson Paak EXCLUSIVE
8. Drvg Cvltvre Night - Night EXCLUSIVE
9. Young Jazz Giants - YJG
10. Flying Lotus - Turkey Dog Coma
11. Flying Lotus - Siren Song ft. Angel Deradorian
12. Alice Coltrane - Going Home