Strony

niedziela, 28 września 2014

Purpurowy Rejs / 22.09.2014

Ahoj marynarze i dzielne flisaczki! Po dwutygodniowej nieobecności wracamy na łajbę w poszerzonym składzie, z Wudoe na pokładzie. Wspólnie wybraliśmy po dwadzieścia minut sztosów, żeby zabrać Was w Purpurowe Rejsy. Graliśmy klasyki, dużo rapu (który w większości możecie dostać za friko), trochę niepublikowanego wcześniej materiału, potem jeszcze trochę hip-hopu i jak zwykle jazz. Zresztą posłuchacie sami...
Rejs zaczęliśmy wracając do roku 1977. To właśnie wtedy ojciec chrzestny muzyki rap Gil Scott Heron wydał wspólnie z Biranem Jacksonem klasyczny krążek "Bridges" z kapitalnym "We Almost Lost Detroit". Za wprowadzenie do audycji odpowiada W.E.N.A., więc już na wejściu należy mu się szacunek za selekcje. Dalej również nie było gorzej: Curren$y i "Stove Top" z wydanego niedawno darmowego "The Drive In Theatre". Później, niedawny gość duetu Flirtini, czyli Dom Kennedy. Michał zasłuchuje się w ubiegłorocznym "Get Home Safely", z którego postanowił wyselekcjonować "Black Bentleys". Nie zabrakło też Vic Mensy. Jego debiutancki "Innanetape" ostatniego dnia września będzie obchodzić pierwsze urodziny. Trzeba przyznać, że Vicowi nieźle rozkręciła się kariera od wydania tego mixtape'u. Pewnie niebawem dostarczy nam pierwszą EPkę "na legalu" dla Virgin EMI. W zasadzie jest na co czekać, ponieważ zapowiadający ją numer "Down On My Luck" zwiastuje eksperymentowanie z gatunkami. Do eksperymentów przyzwyczaił nas też Frank Ocean. W.E.N.A. przynosząc do studia jego "Nature Feels" z genialnego mixtape'u "Nostalgia, ULTRA", przypomniał nam wielogodzinne sesję z tym krążkiem w 2011 roku. Fajnie jest do tego wracać. Ponadto Frank świetnie wprowadził nas w odjazdy SBTRKTa z A$AP Fergiem. Narkotyczny "Voices In My Head" zapowiadający krążek "Wonder Where We Land" sprawił że odlecieliśmy. Jest to jedna z najciekawszych hybryd gatunkowych ostatniego czasu, a także ciekawy przykład mieszania się świata mainstreamu i undergroundu na wielu poziomach. Nie ważne, kto komu pomoże bardziej dzięki takiej współpracy - najważniejszy jest efekt końcowy, który w tym przypadku jest zwyczajnie i po prostu zajebisty.

Muzyczna podróż SBTRKTa w nieznane pięknie wprowadziła nas w "Mobius Streak" od Hiatus Kaiyote. Chciałem ten numer zagrać już od dawna, ale ciągle wypadające audycje uniemożliwiły mi zrobienie tego tuż przez koncertem tej grupy, poświęconym pamięci Maceo. Z małych dygresji fajną historią jest ta, że Nai podobnie do mnie, również lubi Sun Ra (tym razem rozmowa o tym nie wyszła ode mnie, żeby nie było że jestem jakimś fanatykiem). Opowiadała nam jak kiedyś słuchała "Sleeping Beauty" i zapadła w głębszy sen. Potem śniło jej się, że cofnęła się w czasie do bardzo wczesnego stadium rozwoju ziemi, gdzie pustynia w Australii była dnem oceanu. Podczas tego snu pływała w ocenie wraz z prymitywnymi żyjątkami i wszystko w tym śnie było dla niej super. Od tego momentu ten numer jest jednym z jej ulubionych. Ja też go uwielbiam.

W segmencie z materiałem szerzej niedostępnym pojawił się Czarny HiFi. Po dwóch pierwszych singlach zapowiadających drugi album Olka, postanowiłem zainteresować się bardziej "Nokturnami i Demonami", głównie dlatego, że zauważyłem (już po udziale w Red Bull Music Academy Bass Camp), że Czarnego interesuje muzyka w szerszym tego słowa znaczeniu. Chciałem wyciągnąć do audycji numer "Latami" z Sokołem, jednak przedstawiciele Prosto wysłali mi coś ekstra. Numer, który nawet nie leżał obok hip-hopu. Gdy go usłyszałem ucieszyłem się niezmiernie, że Czarny idzie pod prąd, nie chcąc dawać słuchaczom kolejnej płyty HiFi Bandy. Robi swoje i to bardzo konsekwentnie. Kiedy piszę te słowa utwór "Nadzieja" z gościnnym udziałem Izy Kowalewskiej jest już w sieci. Czaruje nie tylko formą, ale też abstrakcyjnym klipem. Teraz już czekam na całość (a na płycie zostawili ślady Marek Pędziwiatr i Adam Kabaciński, więc największe skarby jeszcze nie zostały odkryte). To piękny czas dla polskiej muzyki. W naszym programie rozrywkowym znowu pojawiły się nazwy "Unknown" i "Untitled". Jak wiecie, takie lubimy najbardziej. Niestety, tym razem nie jesteśmy upoważnieni do zdradzania tożsamości osobników stojących za tym wrocławskim duetem. Wiadomo jednak, że bardzo dobrze cisną i potrafią rozbujać łajbę. Wielu naszych rodaków to potrafi i wielokrotnie to udowadniali. Kolejny z nich zaszedł już naprawdę daleko. Najnowszy singiel poznańskiego producenta Klavesa, "People", ukaże się niedługo nakładem wytwórni PMR Beats, córki PMR (gdzie wydawało Disclosure i T Williams), więc jest szansa, że stanie się przebojem. I słusznie, bo egzotyczne perkusjonalia zmuszają do tańca, a chwytliwy sampel wokalny uzupełniają bujajace klawisze. Numer rozkołysze każdą łódź!

Ostatnie trzy numery, to powrót w stronę hip-hopu i jazzu. Od dłuższego czasu ciężko uwolnić się od kapitalnego mixtejpu Micka Jenkinsa pt. "The Water[s]". W Chicago przesiaduje teraz coraz więcej uzdolnionych małolatów, którzy mają ciśnienie na zmianę gry. Odkładając na bok to czym jarają się wszyscy marynarze, czyli wątki wodne i marynistyczne, które są wątkiem przewodnim albumu - mamy tu do czynienia z narodzinami kolejnego niezwykle utalentowanego artysty, na którego najdalej za dwa lata będzie patrzyło się jak na Kendricka Lamara. Chociaż mam nadzieję, że ludzie docenią go dużo szybciej. Mick Jenkins, to kolejny duży zawodnik. W dodatku ma dużo do powiedzenia i wie, że woda jest ważniejsza od złota. Wielu o tym dziś zapomina. Dość ciekawy jest również Nacho Picasso, który nie stroni od czarnego humoru w swoich nagraniach. "In The Trump", to prawdopodobnie początek dłuższej współpracy z Harrym Fraudem. Fani rapu ze Seattle dostaną alternatywę dla Shabazz Palaces. Na koniec zostawiliśmy sobie prawie 9 minutowy jazzową regatę. Paweł kupując na wakacjach w Rzymie tę 12" Joe'a Clausella i Chucka Perkinsa, zabrał nas w niedaleką przeszłość pokazując jak kombinowano w jazzie w okolicach 2000 roku. Mamy nadzieję, że Wam się podobało. Oczywiście płyniemy w kolejny poniedziałek o 21 na falach Radia Luz!

1. Gil Scott Heron & Brian Jackson - We Almost Lost Detroit
2. Curren$y - Stove Top
3. Dom Kennedy - Black Bentleys
4. Vic Mensa - Time Is Money ft. Rockie Fresh
5. Frank Ocean - Nature Feels
6. SBTRKT - Voices In My Head ft. A$AP Ferg
7. Hiatus Kaiyote - Mobius Streak
8. Czarny HiFi - Nadzieja ft. Iza Kowalewska EXCLUSIVE
9. Unknown Artist - Untitled EXCLUSIVE
10. Klaves - People EXCLUSIVE
11. Mick Jenkins - The Waters
12. Nacho Picasso - In The Trump
13. Joe Clausell and Chuck Perkins - Jazz Funeral