Strony

środa, 18 czerwca 2014

Purpurowy Rejs / 16.06.2014

Ahoj! Witajcie ponownie na pokładzie łajby udającej się co tydzień w Purpurowe Rejsy. Podczas #68 wyprawy nasz jacht aż podtapiał się od zatrzęsienia ekskluzywnego materiału. Mieliśmy ogromną ilość niewydanej jeszcze muzyki z Polski, ale również gościnny udział marynarza zza granicy.Rozpoczęliśmy spokojnie od kilku numerów z okolic muzyki klubowej. Tak. Mówię tutaj o rejonach, ponieważ nie wszystko jest jednoznaczne. Weźmy np. takiego Lone'a... W dzień emisji naszego programu pojawił się jego najnowszy krążek pt. "Reality Testing" w R&S. Słuchając otwarcia audycji jego fenomenalnym "Begin to Begin", można odnieść wrażenie, że to cudowne, słoneczne pompowanie pojawi się częściej na całym krążku. Lone przygotował niespodziankę. Dużo tutaj elementów nowo-beatowych, czy fragmentów ocierających się o rytmikę stricte hip-hopową (np. "2 is 8"). Poezja. Myślę, że ten krążek znajdzie wielu fanów tego lata. Trochę jaśniejsza sprawa jest w przypadku house'u Roche, który nakładem mocno przez nas wspieranego 100% Silk wydał 12" pt. "Stillhope". W tym labelu wychodzi mnóstwo kapitalnej muzyki i rozmarzony "The Medicine" bez wątpienia do nich należy. Nie inaczej jest z weteranem muzyki elektronicznej DMX Krew. Jego "Reshaped Wave" z jeszcze ciepłej płyty "Shape Shifting Shaman" wprowadzi w taneczną euforie nie jednego flisaka. Na barkach, na statkach, w klubie - wszędzie.

Bones w spółce z granym niedawno w rejsach Spooky Blackiem, połączyli siły na mikstejpie tego pierwszego i otworzyli kącik młodzieżowców. Prezentowany "IfYouHadAZunelHateYou" z całkiem ciekawego "Garbage" jest już w internetach i możecie go pobrać za free. Jeśli lubicie klimat rodem z blogspotów i tumblrów, nie możecie ominąć sea-punkowego Trey Skiesa. Jak przystało na marynarzy w audycji nie może zabraknąć numerów z marynistycznym przesłaniem - stąd "Ocean" wleciał jak złoto. Całkiem przyjemnie słucha się trzeciego singla od chłopaków z A$AP Mob. "Hella Hoes" znowu stawia na bezpretensjonalną nowoczesność w brzmieniu i strzały z karabinów - świetny banger. Chociaż po "Trillmatic" i "Xscape" spodziewałem się dalszego hołdowania złotemu okresowi lat 90-tych, to niecierpliwie czekam na "L.O.R.D.". Sekcję małolatów zamyka Marek Pędziwiatr, chociaż jest ode mnie tylko o rok młodszy, to nadal czujemy się świeżą krew naszych żyłach. Ukrywając się pod pseudonimem Student A, Marek co jakiś czas odkopuje bądź odświeża swoje beaty, by leżały sobie gdzieś w sieci. Podobnie było z "Refuge": "Numer nie podlega pod żaden projekt. Powstał we Wrocławiu pod wpływem nostalgii za polskim morzem. Brzmi to troche jak inspiracja do szantów, ale ja na prawdę spędziłem większość życia 80m od morza w Świnoujściu i można powiedzieć, że jestem uzależniony od wody. Pierwsze szkice powstały w 2010 roku, kiedy dostałem flet poprzeczny od Smolika. Powstało wtedy coś w rodzaju niekończącej się mantry na fortepian i flety z etnicznymi bębnami, po czym taki oto twór trafił do szuflady. Wykopałem go w 2013 i nadałem mu rapowego vibe'u dodając perkusję i cuty. Krótko mówiąc... coś dla purpurowych żeglarzy.". Oczywiście w przyszłości usłyszycie więcej takich perełek, tym bardziej, że już słyszałem nagrania z kaset z okolic 2000 roku.

Lux Familiar jest częstym gościem na łajbie. Juke ma w jednym palcu, a w połączeniu z jego zamiłowaniem do R&B, melodie też są na miejscu. Nie inaczej jest ze “Sweet Fantasy”, czyli numerem, który pochodzi z jego nadchodzącego wydawnictwa w Polish Juke. W sieci dużo już się mówi o najnowszym wydawnictwie Teielte - "All Things". Biały winyl nakładem U Know Me, pojawi się w sprzedaży lada dzień. Nam przydała do gustu zwłaszcza strona B, z której ciężko było wybrać faworyta. Ostatecznie padło na wyśmienity "Maryland". SLG zagrał pięknego seta w Boiler Roomie, a niedawno został Warszawiakiem i urządził nowe studio na Powiślu, które użytkuje razem z Phantomem, Deamem i Anthonym Hopekinsem (wszystkich tych zawodników mogliście usłyszeć z naszego pokładu). Ciekawi nas, czy najnowszy, bajkowy niemal remiks SLG też powstał w tym studiu? Tak czy owak, "Universal Nieghbours" Doe & Z-Mana w wersji Łukasza to niezła epopeja! Niedługo nakładem Transatlantyku, nowej wytwórni Zambona od The Very Polish Cut-Outs ukaże się 12” EPka “Solar Empire” kapitana Naphty. Gramy z niej "Shoji the Shaman", który trafił m.in. do miksu Axela Bomana. Szamańskie tańce rodem z wrocławskiego Gaju! Slugabeda miłośnikom połamanych dźwięków przedstawiać nie trzeba. W kategorii “muzyka-kreskówka” nie ma sobie równych, a jego najnowszy album, który ukaże się 7 lipca, jest tego najlepszym dowodem. Brzmieniowo Sluga podryfował w stronę bardziej wakacyjnego i rozmarzonego vibe’u. Dla Was gramy numer otwierający krążek - "Pure El Nino Vibes".

Na koniec znowu przygotowaliśmy jazz. Chociaż Rejjie Snow, którego już możecie kojarzyć z naszych wypraw raczej nie gra w trio, kwartecie, sekstecie czy innym combo, ale z przyjemnością robi muzykę z przepełnionych synkopą sampli - "Nights Over Georgia" jest tego najlepszym przykładem. Piosenka w zasadzie składa się z dwóch różnych części i zwiastuje nadejście (mam nadzieję) mocarnej płytki "Dear Annie". Co jeszcze ciekawsze - wyda ją w Rocket Music Entertainment, czyli w wytwórni Eltona Johna. Ostatni utwór to kolejna perła, którą mogliście usłyszeć tylko u nas. Bohaterem tego nagrania jest również wspominany wcześniej pianista tercetu Nocnych Marków. W zasadzie do Marka zdarza mi się wpadać codziennie, dlatego mam dużą łatwość wpadania na rzeczy o których się nie mówi. Niedawno podczas jednej z takich wizyt, znalazłem leżące na podłodze "Demo CD" grupy Marek Pędziwiatr Trio. Nagrania powstały prawdopodobnie na pomorzu, w okolicach 2007 roku. W składzie oprócz Marka: Adam Kabaciński na basie i Artur Grochowski na perkusji. "When We're Together", to autorska kompozycja Studenta A. W kolejnej audycji zagramy dla Was "Sugar" Stanley'a Turrentina. Dlatego bądźcie z nami na łajbie!

1. Lone - Begin to Begin
2. Roche - The Medicine
3. DMX Krew - Reshaped Wave
4. Bones - IfYouHadAZunelHateYou ft. Spooky Black
5. Trey Skies - Ocean
6. A$AP Mob - Hella Hoes
7. Student A - Refuge
8. Lux Familiar - Sweet Fantasy EXCLUSIVE
9. Teielte - Maryland EXCLUSIVE
10. Doe & Z-Man - Universal Neighbours (SLG Remix) EXCLUSIVE
11. Naphta - Shoji The Shaman EXCLUSIVE
12. Slugabed - Pure El Nino Vibes EXCLUSIVE
13. Rejjie Snow - Nights Over Georgia
14. Marek Pędziwiatr Trio - When We're Together EXCLUSIVE