Strony

środa, 7 maja 2014

Purpurowy Rejs / 05.05.2014

Witajcie ponownie na purpurowym jachcie, z  klasycznym marynarskim pozdrowieniem... Ahoj! Po ubiegłotygodniowej audycji specjalnej, w której wraz z Sun Ra udaliśmy się na eksploracje jego kosmicznych pomysłów, powracamy galeonem napchanym sztosami. Zamknięci w jazzowe i historyczne ramy, postanowiliśmy kolejny raz wyszaleć się szerokim spektrum gatunkowym. Oczywiście z dużym naciskiem na znak "Teraz Polska" (i okolice).Klubowy wajb opanował pierwszą część naszego rejsu a zarazem jego końcówkę. Zaczęliśmy od naszego sąsiada z Czech. Embryo nie pierwszy raz pojawia się na naszej łajbie. Nic dziwnego, to dzielny marynarz, mimo że jego kraj nie ma dostępu do morza. Jak czytamy w zapowiedzi "Spanish Sapphire": "Have you ever dreamed about babes with sapphires around necks having fun in hot sea?" - odpowiadamy - śnimy o tym codziennie. Z kraju całkiem przyjemnych browarów i knedliczków przenieśliśmy się na nasze podwórko, chociaż nie całkiem, bowiem zarówno Tanzlife, jak i The Phantom, wydali - bądź wydadzą (premiera EPki tego pierwszego już 19 maja nakładem nowojorskiego Lets Play House Records), w zagranicznych wytwórniach. Po takim wstępie, bardzo łatwo było przemycić nowość z Detroit. Omar S wydał właśnie podwójną 12" pod wspólnym tytułem "Romancing The Stone" w wytwórni FXHE (co dla fanów tego producenta nie powinno dziwić). Tytułowy numer znajdujący się na stronie B pierwszego placka, jest kolejnym turbo-bangerem na miarę "Here's Your Trance Now Dance". Jak wspomniałem wcześniej, klubowy klimat nie opuszczał nas też pod koniec audycji, gdzie mogliście usłyszeć remiks Williama Onyeabora w wykonaniu Whatever Whatever, czy trochę wyciszający "Sinkhole" Matta Karmila, który rozbuja pod koniec maja warszawską Barkę.  

Środek audycji opanowali artyści z Polski. Omówiliśmy już pompujące numery, a tutaj jeszcze taki szeroki wachlarz muzycznych możliwości rodaków. Night Marks Electric Trio z drugim singlem z nadchodzącej w U Know Me winylowej EPki. W dość psychodelicznych "Lekach" gościnnie pojawiają się siostry Przybysz (jako duet Archeo), prezentując swoje nieziemskie soulowe możliwości, momentami romansując z R&B, przywodzącym mi na myśl debiutanckie nagrania Destiny's Child. Tyle tam się dzieje... Równie udanym połączeniem jest spotkanie głosu Mesa z wokalem Andrzeja Dąbrowskiego, na bardzo bogatej kompozycji autorstwa Stony. "As" jest moim ulubionym numerem z "Trze'a Było Zostać Dresiarzem", ale bez wątpienia znajdziecie tam więcej ciekawych momentów. Typ zdecydowanie idzie po płytę roku, chociaż jesteśmy dopiero na początku drugiego kwartału. Ponadto przedłużenie współpracy z Panem Andrzejem w postaci jazzowej reinterpretacji "Re-fleksji" Pezeta pokazuje, że Piotrek ma jeszcze dużo świetnych pomysłów do zrealizowania. Szacunek. Słowa uznania za granie dobrego jazzu, powinny pójść również w kierunku Marcina Raka (perkusisty projektu Electro-Acoustic Beat Sessions). Niedawno wpadłem na nagrania z jego ubiegłorocznego dyplomu zdawanego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i po prostu wgniotły mnie w fotel. "Alcoholidays", to kompozycja autorstwa pianisty Artura Tuźnika, który wraz z Olafem Węgrem (również EABS) oraz basistą Marcinem Sudachem wspierali Raka podczas zaliczania studiów. Chłopaki się nie pieszczą. Jest brud, pazur i młodzieńczy temperament, który sprawia, że ze sceny zieje ogień. Po eksperymentalnym soulu, hip-hopie i jazzie pozostało jeszcze miejsce dla zatopionego w juke'u i footworku Lux Familiara, oddającego piękny hołd przedwcześnie zmarłemu DJowi Rashadowi.

Nie zapomnieliśmy też o szczypcie rapu ze Stanów. Purrp i Yung Simmie ostatecznie do Krakowa nie dolecieli odwiedzając tylko Glasgow, ale promotorzy mają zamiar się nie poddawać - ma być wyznaczona i trzecia data. Trzymając kciuki zagraliśmy west-coastem lat 90-tych "Purrrpfunkyshit". Oprócz Raider Klanu, znalazło się też miejsce dla newcomera z Long Island - Apollo Maina. Jeśli podobało Wam się "No Plane Ticket" sprawdźcie więcej jego materiału. My słyszymy się za tydzień.

1. Embryo - Spanish Sapphire
2. Tanzlife - Raw Orange
3. The Phantom - Earthworks
4. Omar S- Romancing The Stone
5. Night Marks Electric Trio - Leki ft. Archeo
6. Ten Typ Mes - As ft. Andrzej Dąbrowski
7. Marcin Rak Quartet - Alcoholidays EXCLUSIVE
8. Lux Familiar - Moment Of Silence
9. SpaceGhostPurrp - Purrrpfunkyshit
10. Apollo Main - No Plane Ticket
11. William Onyeabor - Body And Soul (Whatever Whatever Remix)
12. Matt Karmil - Sinkhole