Strony

środa, 30 kwietnia 2014

Purpurowy Rejs / 28.04.2014

Po dwutygodniowej przerwie w rejsowaniu, wróciliśmy na fale radiowe z bardzo przykrą wiadomością. Pierwotny plan zakładał w 100% poświęcenie #61 odcinka muzykowi prawdopodobnie do dziś przemierzającego bezkres kosmosu. Mowa oczywiście o Sun Ra, jednak w wieku 34 lat odszedł z naszej planety Dj Rashad, który dość często swoją muzyką napędzał nasz jacht, jak i inspirował innych do tworzenia i eksplorowania możliwości stylu juke/footwork, dlatego musieliśmy zostawić dla niego intro i outro Purpurowych Rejsów w postaci "I'm Gone" i "Leavin". Szerzej na ten temat przeczytacie w tekście o dość osobistym wydźwięku autorstwa kapitana Klimczaka na Lineout.pl. Jeśli chodzi o zbiorowy hołd na naszej łajbie, to w marynarskim duecie życzymy Rashadowi, żeby tam gdzie teraz jest było mu się jeszcze lepiej. Ten rok zdecydowanie nie oszczędza pionierów muzyki klubowej... wróćmy natomiast do Sun Ra. W tym roku obchodzimy rocznicę jego 100-nych urodzin.
Ciężko opisać życiorys, fascynacje i obsesje, koncepcje filozoficzne czy bogatą dyskografię Sun Ra, której prawdopodobnie nigdy nikomu nie uda się w pełni skompletować, streszczając to w godzinnej audycji. Bez wątpienia jest to materiał na szersze rozprawy i głębokie badania (co zresztą uczyniłem podczas moich studiów filozoficznych). Ta dziś już owiana mitem stuletnia historia, która po odlocie Sun Ra w 1993 roku w kierunku Saturna dalej żyje w muzyce innych artystów (jak chociażby w zagranej reinterpretacji "Nuclear War" Naphty), a echa twórczości Sonny'ego pewnie dalej będą odkrywane na nowo dostarczając inspiracji kolejnym pokoleniom muzyków.

Utwory, które mogliście zasłyszeć w Purpurowych Rejsach pochodzą z lat 58-90. Oznacza to, że otarliśmy się przez wszystkie okresy twórczości Sun Ra - chicagowski, nowojorski i filadelfijski. Mimo tego, że miejscem przybycia (22.05.1914 - data umowna) jak i odlotu (30.05.1993) Ra było Birmingham w stanie Alabama, to właśnie we wspomnianych wcześniej miastach żył i tworzył przez większość swojego życia. Selekcja nie była prosta. Nie chcieliśmy przestraszyć Was najbardziej eksperymentalnymi, free jazzowymi kompozycjami. Musieliśmy ograniczyć się też do wyboru krótszych utworów, żeby móc pokazać ich więcej, a także nie chcieliśmy ograniczać się do najbardziej klasycznych nagrań, na które trafić najłatwiej podczas własnej eksploracji. Ponadto zależało nam, żeby pokazać Sun Ra i jego Arkestre od strony wokalnej - czy to za pomocą wkuwających się w pamięć piosenek czy porywającego spoken wordu. Oto lista płyt rozbrzmiewających w specjalnej edycji purpurowych rejsów:

Sun Ra and his Myth Science Arkestra - The Nubians of Plutonia nagr. 58-59 r. wyd. 66 r. Saturn / Impulse!
Sun Ra - Atlantis wyd. 69 r. Saturn
Sun Ra - Astro Black wyd. 73 r. Impulse!
Sun Ra and His Arkestra - The Antique Blacks wyd. 74 r. El Saturn Records
Walt Dickerson and Sun Ra - Visions wyd. 78 r. SteepleChase Records
Sun Ra and His Outer Space Arkestra - A Fireside Chat with Lucifer wyd. 82 r. Saturn Research
Sun Ra - Ra to the Rescue wyd. 83 r. El Saturn Records
Sun Ra Arkestra - Mayan Temples wyd. 90 r. Black Saint

Do usłyszenia za tydzień!

1. DJ Rashad - I'm Gone
2. Sun Ra and his Myth Science Arkestra - The Golden Lady
3. Sun Ra - Mu
4. Sun Ra - Discipline 99
5. Sun Ra and His Arkestra - This Song is Dedicated to Natures God
6. Walt Dickerson and Sun Ra - Astro
7. Sun Ra and His Outer Space Arkestra - Nuclear War
8. Naphta - Nuclear War
9. Sun Ra Arkestra - Sunset On the Nile
10. Sun Ra - They Plan to Leave
11. DJ Rashad - Leavin