Strony

środa, 19 lutego 2014

Purpurowy Rejs / 17.02.2014

"Rzuć To Wszystko Co Złe" zaśpiewał Zbigniew Wodecki na rozpoczęcie #54 wyprawy w Purpurowe Rejsy, gdy odpływaliśmy od brzegu wyspy Wolin. Oryginalnie ten numer ukazał się w 1976 roku nakładem Polskich Nagrań, ale my zagraliśmy go z myślą o premierze najnowszej kompilacji od 77cuts, bowiem kilkanaście dni temu ukazała się "Estrada Nagrania: Fonoteka 8". Wśród dużej ilość zapomnianych nagrań znalazł się między innymi ten kapitalny kawałek Pana Zbigniewa, który (o dziwo) również dobrze wpisał się w pożegnanie jednego z marynarzy purpurowego okrętu - Jędrka (Ahoj!). Tak drodzy słuchacze. Łajba płynie dalej, ale sterujemy ją tylko w duecie. W programie zahaczyliśmy jeszcze o londyńskie eksperymenty. Z pewnością takimi może pochwalić się zespół i label 2morrows Victory, który dwa lata temu wypuścił hołd dla Gila Scotta-Herona w wykonaniu (piętnastoletniej wtedy) J'Danny. Swoją drogą, ciekawe co dziś się z nią dzieje? Sprawdziliśmy też trochę muzyki klubowej z kosmosu (Miajica, Dj Haus) i obwieściliśmy, że składanka "Ghosts Traxx Volume 1" od Polish Juke już jest w internetach (KR Ufo). Bez wątpienia jest to kawał dobrego footworku, w wykonaniu czołówki polskich beatmakerów - oby to siadło nawet w Chicago. W dodatku ściągniecie to za frytki.  Zanim dopłynęliśmy do przystani z niewydanym materiałem zabrzmiało jeszcze, bardzo jachtowe "Under Tha Sun" od Roya Davisa Jr'a. Oczywiście nie zapomnieliśmy o hip-hopie. Tym razem w audycji czwarty singiel z nadchodzącego wielkimi krokami krążka "Oxymoron" Schoolboya Q. A przecież tydzień temu rozpływaliśmy się nad płytą Isaiah Rashada. Czyżby "Break The Bank" potwierdzało, że będzie to rok Top Dawg Entertainment?Skrzynia ze skarbami tym razem skrywała porywające w powietrze "Ponure Miasto" autorstwa Ptaków. Zarówno ten numer, jak i wcześniejszy sztos pt. "Jak Ptaki" już pod koniec marca będzie dostępny na 7" winylu. Warto śpieszyć się z zakupami i pomyśleć o przedsprzedaży. The Very Polish Cut Outs, wiedzą już jak tłoczyć bestsellery i udało się im to właśnie z Bartkiem i Jaromirem. Liczę na powtórny sukces. Skoro jesteśmy już przy twórczości bliskiej The Phantomowi, warto dodać, że niebawem pojawi się jeszcze inne winylowe wydawnictwo pod jego ręki pt. "LP 1". Zanim jednak to nastąpi, pozwoliliśmy sobie przypomnieć nadal nie wydany i wciąż piękny utwór "Untitled #2".

Na łajbie czasami lubimy grać techno. Oprócz tego, prezentujemy często jazz i muzykę spirytualistyczną. Dj Oil (Lionel Corsiniz Francji, dawniej związany między z ekipą Troublemakers (Blue Note), stara się łączyć to wszystko w zgrabną całość, czego dowodem jest między innymi jego solowa płyta "Black Notes". My lubimy takie połączenia, więc zaprezentowaliśmy jeszcze ciepły kawałek "Lord Have Mercy" z gościnnym udziałem Magic Malika. Ten utwór w najbliższym czasie powinien pojawić się w wytwórni King Britta. Kiedy dokładnie i na jakim nośniku? Jeszcze nie wiadomo.

Przy końcu wpłynęliśmy w klimat leśny. Łukasz Plenikowski (Uku), to instrumentalista i producent, który nie boi się eksperymentu i jego epka "Intension", która ukaże się 10 marca nakładem Eklektik, jest tego dobrym przykładem. Intrygujące pasaże dźwiękowe, nieszablonowe rytmy i hipnotyczna atmosfera składają się na najciekawszy utwór z epki - "Forest 5 AM". Las nad ranem odwiedzamy także z popapranym remiksem Kidkanevila. Wypłyniemy ponownie za tydzień.

1. Zbigniew Wodecki - Rzuć To Wszystko Co Złe
2. J'Danna - Winter In America (Gil Scott-Heron Tribute)
3. Miajica - Space Future Communication
4. Dj Haus - Dexterous
5. KR Ufo - Hip-Hop
6. Roy Davis Jr. - Under Tha Sun
7. Ptaki - Ponure Miasto EXCLUSIVE
8. DJ Oil - Lord Have Mercy EXCLUSIVE
9. Uku - Forest 5 AM EXCLUSIVE
10. Uku - Forest 5 AM (Kidkanevil Remix) EXCLUSIVE
11. Schoolboy Q - Break The Bank
12. The Phantom - Untitled #2 EXCLUSIVE