Strony

wtorek, 4 lutego 2014

Purpurowy Rejs / 03.02.2014

Ahoj dzielni flisacy! Wpływamy do portu z #52 odsłoną Purpurowych Rejsów. Po odświeżeniu formy prezentowania rejsowych pozycji mieliśmy nadzieję, że dojdzie do drastycznego skrócenia naszych wywodów i wolnych myśli. Pojawił się problem, który niweczy nasz plan (na szczęście) w pozytywnym sensie. Ilość nadsyłanego przedpremierowo materiału zaczęła nas przygniatać i jeśli tak dalej pójdzie, nasza audycja będzie składać się w 100% z niewydanego materiału. Zwłaszcza, że rzadko kiedy możemy coś odrzucić lub zignorować. Dostajemy prawdziwe perełki, którymi aż chcemy się pochwalić. W tym tygodniu było bardzo klubowo (Inkswel, Invent, Cooly G). W większości przeważał house. Nawet ja się szczególnie nie wyłamałem, przynosząc do rozgłośni nową postać sceny Detroit - Jaya Daniela.  Zdaniem Waajeeda rok 2014 będzie należał do niego. My już trzymamy rękę na pulsie. Pompujący takeover przerwał kozacki numer Childisha Gambino, a później lekko rapowo-soulowa zapowiedź jazzowego albumu saksofonisty Kennetha Whaluma III "Through Hell & High Water". "Away" z gościnnym udziałem Big K.R.I.T.a, doskonale wprowadził nas do komnaty z omawianymi na wstępie niedostępnymi (póki co) dla szerszej publiczności klejnotami polskiej produkcji.Pochodzący z Memphis, inspirujący się w dużej mierze twórczością Coltrane'a Kenneth Whalum przygotował grunt pod remiks Torta, który pod pseudonimem Milion Marek kapitalnie wykorzystał brzmienie saksofonów, co spowodowało wejście "It's My Time" z debiutanckiej płyty Ricka Rossa na jeszcze wyższy szczebel zajebistości. Z pewnością słyszeliście już remix dla Stalleya, a później graną przez nas w audycji reinterpretację "Break My HeartEstelle i Ryśka. Jeśli interesuje Was więcej, "MMG Remixes" powinno ukazać się niebawem na datpiffie. Jest to wskazane, bowiem każdy z ośmiu numerów zdziera klapki ze stóp. Gdyby tylko jeszcze polscy raperzy potrafili wykorzystać taki potencjał... Za tydzień z pewnością zagram Omariona.

Chyba już o tym wspinaliśmy, ale w ramach przyzwoitości powtórzę (bo warto). 17 lutego światło dzienne ujrzy składanka prezentująca kilkunastu polskich producentów, którzy spróbowali swoich sił z muzyką juke/footwork z Chicago. Wybraliśmy Miko, ale było ciężko. Dosłownie każdy kawałek jest mocny. "Try" jest bardzo kosmiczny, ale jednocześnie parkietowy - syntezatory mogłyby spokojnie wzbogacić jakiegoś housowego sztosa. Ale nie ma mowy o housie, tutaj obowiązuje 160 BPM.

Zwalniając tempo wpływamy w twórczość Kuboka, w postaci "I Wait". Jakub czekał i czekał, aż w końcu się doczekał - solowego rozpoznania. Wcześniej pod banderą Third Wave Romantics, dzisiaj już całkiem sam - Kubok gra po całej Polsce, a teraz też produkuje. W prezentowanym fragmencie (ponad ośmiominutowego numeru) słychać mocne wpływy acidowo-syntezatorowego grania spod znaku np. Legowelta, ale czuć też bardzo indywidualny pierwiastek w postaci ciekawej progresji i aranżacji kawałka. Czekamy na więcej!

Szwagry w postaci Selvy'ego i Marfy, to już stali goście naszej dubplate'owej przystani. Jednak dopiero pierwszy raz mamy okazję posłuchać ich w duecie. Niesamowity talent Selvy'ego do pracy z samplami i emulacji pradawnych, funkujących groove'ów spotyka wyczucie Marfy do operowania efektami i tak powstaje coś wspaniałego - Matat Professionals. Zaiste jest to PRO! Szukajcie w sklepach 27 kwietnia - oczywiście pod szyldem S1 Warsaw.

Ostatni eksklusive, to numer pochodzący z EPki "Rest", która ukaże się 15 lutego w Sequel One. Należy wspomnieć, że "Deam", jest najbardziej eksperymentalną odsłoną licznych alter-ego tego producenta. Hipnotyzujące sample o organicznym posmaku, świetne brzmienie i interesujące pomysły. Reszta krążka jest skierowana w bardziej konwencjonalną stronę, sprytnie kanalizując trendy z brytyjskiej muzyki basowej ostatnich lat w naprawdę autorską całość. Po więcej pirackiej selekcji najlepszego sortu oraz po skarby, które usłyszycie tylko u nas jak zwykle zapraszamy za tydzień o 21:00 na antenę Radia Luz.

1. Inkswel - No More Suckas (Dj Nature Remix)
2. Invent & Gazella - White Cube
3. Jay Daniel - Bubble Cougar
4. Cooly G - Molly
5. Childish Gambino - 3005
6. Kenneth Whalum III - Away ft. Big K.R.I.T.
7. Rick Ross - It's My Time (Million Marek RMX) EXCLUSIVE
8. Miko - Try EXCLUSIVE
9. Kubok - I Wait EXCLUSIVE
10. Matat - Brothers In Law EXCLUSIVE
11. Deam - Arose EXCLUSIVE
12. Inkswel - Mind Yours ft. Cazeaux Oslo
13. Kink - Leko (Homeboy & Pytzek Remix)