Strony

środa, 22 stycznia 2014

Purpurowy Rejs / 20.01.2014

W #50 Purpurowe Rejsy wybraliśmy się już w komplecie i w dodatku dość mocno przygotowani dryfując na wodach przy granicach Jamajki. Wtargaliśmy na łajbę skrzynię pełną ekskluzywnego materiału, dzięki czemu jubileuszowy odcinek naszego programu rozrywkowego był unikalny jak nigdy. W pierwszej części też nie było gorzej. Wyluzowany house od Murata Tepeli, trochę klubowych doznań od Traxmana, czy nowość od Actressa. Z okazji przyjazdu A$AP Ferga do Bielsko-Białej na całkiem ciekawie zapowiadające się wydarzenie "Burn In Snow", wybraliśmy jeden z jego mniej znanych gościnnych ubiegłorocznych występów. Być może ten numer zachęci Was jeszcze bardziej do sprawdzenia mixtape'u "V.I.C.E.S." Da$ha z New Jersey. Oprócz tego, zagraliśmy numer z najnowszej 12" Fatimy oraz przyjrzeliśmy się projektowi Evolutionary Minded, poświęconemu pamięci Gila Scotta Herona, za którym stoi Kentyah. W "A Contemporary Revisioning of Gil Scott Heron and Brian Jackson" zaangażowali się M1 z Dead Prez, Chuck D, Martin Luther, Gregory Porter, Killa Priest, czy muzycy z Amnesia Express oraz The Midnight Band.Przejdźmy zatem do wspominanej wyżej skrzyni ze skrzętnie ukrywanymi skarbami. Na pierwszy ogień poszli Jazxing. "The Truth", to kolejna brawurowa, disco-house'owa perełka od trójmiejskiego duetu. Chłopaki jak mało kto udowadniają, że jedną z najtrudniejszych rzeczy w produkcji muzyki jest łączenie organicznych sampli z pozornie bezdusznymi syntezatorami. Im wychodzi to rewelacyjnie, a efektem tych zabiegów jest ciepłe, melodyjne brzmienie, które sprawdzi się w klubie i na słuchawkach podczas podróży.
Cały czas zostajemy w kraju, chociaż Hyena to prawdziwy koń trojański Ibizy. Chłopak zupełnie nie hołduje popularnej na tej wyspie stylistyce, a mimo to wszędzie gdzie się pojawi podbija serca publiczności. Może to jego zabójczo precyzyjne skille djskie, a może to właśnie takie produkcje jak "Output 1" powodują, że każde zetknięcie z jego twórczością jest zupełnie nowym doświadczeniem. Stare z nowym, stare w nowej oprawie, nowe bazujące na starym - Hyena skacze z konwencji na konwencję zawsze zachowując wysoki poziom i zaskakując słuchacza. Brawo!

3 lutego nakładem New Moon Recordings ukaże się nowy album Hatti Vatti - "Worship Nothing". Na płycie oprócz typowej dla trójmiejskiego producenta mroczno-tajemniczej emocjonalności znalazło się miejsce dla wielu patentów właściwych np. muzyce juke/footwork. I taki też utwór wybraliśmy: "Treasure", to dźwiękowa kosa. Puszczajcie to koniecznie na dobrym sprzęcie!

The Phantom również nie próżnuje - w tym roku czeka go premiera albumu, zapewne też kilku epek, a i projekt Ptaki ma w planach wydawnictwa. Jednak zamiast czekać na zmaterializowanie owoców swojej pracy, nie odpoczywa i kombinuje jeszcze mocniej. "The Way The Alien Kills", to grime'owa perełka, jednakowo hołdująca rozbuchanym syntezatorom, jak i oszczędności brytyjskiej muzyki klubowej. Pamiętajcie, że graliśmy to wcześniej niż Oneman!

Dobrze już znany wszystkim flisakom producent Drugie Pokolenie cały czas pracuje nad epką z MC - co prawda chwilowo stacjonuje w Wiedniu, ale nie przeszkadza mu to w rzeźbieniu kolejnych bitów. W "Vien" wychodzą new age'owe inspiracje producenta, połączone z perkusyjnymi rytmami, jakich nie powstydziliby się przedstawiciele wytwórni Night Slugs. Z drobną różnicą - zamiast syntetycznych dźwięków z automatów perkusyjnych, obcujemy tutaj ze zdekonstruowanym brejkiem.

Wracając na chwilę do Ptaków... Jak twierdzi połówka tego duetu - Funkoff: "DJ Dook, to najlepszy funkowy DJ w stolicy". Co do tego nie mamy pewności, bo za mało przeżyliśmy funkowych setów w stolicy, ale jedno jest oczywiste - Dook lubi diggować. Z otchłani muzyki z Togo wyłuskał prawdziwą disco perełkę, którą w przyjemny sposób skroił pod stylistykę slo-mo.

Rejs zakończyliśmy spokojnym "Deme", oznaczającym w języku Igbo "dziękuję", z gościnnym udziałem wokalistki Denity Odigie. Autorem tego cudownego utworu jest Sly5thAve, saksofonista Prince'a, znany już regularnym słuchaczom naszego purpurowego programu, chociażby z fantastycznych przeróbek rapowych hitów w wykonaniu Club Casa Chamber Orchestra. Tym razem Sylvester przygotowuje się do wydania debiutanckiej jazzowej płyty "Akuma" w The Revolutionary Records. Ten powinien pojawić się już 11 lutego. Do usłyszenia w kolejny poniedziałek o 21:00. Ahoj!

1. Murat Tepeli - Hold On ft. Elif Bicer
2. Traxman - Dance High
3. Actress - Rap
4. Da$h - So Cold ft. A$AP Ferg, A$AP Nast
5. Fatima - La Neta
6. Evolutionary Minded - Opponent ft. Dead Prez, Martin Luther
7. Jazxing - The Truth EXCLUSIVE
8. Hyena - Output 1 EXCLUSIVE
9. Hatti Vatti - Treasure EXCLUSIVE
10. The Phantom - The Way The Alien Kills EXCLUSIVE
11. Drugie Pokolenie - Vien EXCLUSIVE
12. DJ Dook - Togo Disco EXCLUSIVE
13. Sly5thAve - Deme ft. Denitia Odigie EXCLUSIVE