Strony

czwartek, 16 stycznia 2014

Purpurowy Rejs / 13.01.2014

Ahoj flisacy! Jeśli macie wolną godzinkę, zapraszamy na #49 wyprawę w Purpurowe Rejsy. Podczas poprzedniej podróży wypadł Paweł, który powrócił na statek po krótkiej walce z chorobą morską. Już myśleliśmy, że powrócimy na otwarte morze w komplecie, ale okazało się, iż tym razem głos stracił Jędrek. Tym sposobem dwie pierwsze edycje naszego programu rozrywkowego, to pływanie bardziej w duecie za pomocą kajaka, niż skomplikowane wojaże ogromnym sterowcem. W audycji sprawdziliśmy co słychać u okularnika z Litwy (Fingalick), przekrojowo przedstawiliśmy twórczość Coultraina z lat 2009-2011. Oczywiście omówiliśmy nagrania mniej oczywiste i niezwiązane z jego solowymi dokonaniami. Przyjrzeliśmy się też (na razie) mniej znanym producentom eksplorującym rejony boogie i modern-funku (Keylove, Strand), którzy bez wstydu mogą stanąć w jednym rzędzie z niosącemu pochodnie w tym gatunku. Mam oczywiście na myśli Dam-Funka. Na koniec zostawiliśmy trochę jazzu. Polecam zwrócić szczególną uwagę na projekt genialnego kompozytora Marka De Clive-Lowe'a. Co ciekawe, w audycji zabrakło house'ów (sorry Jędrek), a także ominęliśmy rapowe kąski. Jak zwykle nie zabrakło ekskluzywnych tracków. W tym odcinku pokazaliśmy aż pięć.W przystani z niewydanym materiałem, w związku z najbliższymi sesjami Electro-Acoustic Beat Sessions zagraliśmy to, co działo się we wrocławskich Puzzlach w przeszłości. Tym razem udostępniliśmy fragment z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz (Rita Pax, Archeo, ex-Sistars), w którym muzycy rozprawili się z En2akowym "Trust Bust". Więcej archiwalnych sesji znajdziecie na soundcloudzie. Chociaż, wiecie co?Najlepiej będzie, jeśli pewnego dnia uda wam się trafić sesje na żywo. Z projektem EABS nierozłącznie związany jest Marek Pędziwiatr (o czym wspominaliśmy w poprzednim rejsie). To jeszcze nie wszystkie rzeczy nad którymi pracuje ten utalentowany klawiszowiec (może nawet multiinstumentalista). Obok Night Marks Electric Trio, Marek zaangażował się w jeszcze jeden twór. Wraz z jego dziewczyną Kasią Wypchło powołali do życia Yuuki. Po utworze "Myśli Ust" można było przypuszczać, że autorzy pójdą z tym w stronę nowoczesnego i "bliżej nieokreślonego" folku. Autorzy jednak odcinali się od wszelkich łatek nazywając swoją twórczość muzyką natury. Coś w tym jest, ponieważ nadchodzący singiel "History" zupełnie zmienia postać rzeczy. Posłuchajcie zresztą sami. W tym numerze dzieje się wszystko.

Z Polski przenieśliśmy się na Półwysep Iberyjski. Hiszpański beatmaker Strand może być przez Was znany przez pryzmat wydawnictw m.in w Project: Mooncircle. Tym razem, po owocnej sesji w madryckich studiach Matadero (gdzie też miał przyjemność pracować marynarz Naphta, przy okazji Red Bull Music Academy), powstał jego nowy materiał "Bankstaz Paradise". Krążek ukaże się 27 stycznia nakładem Love Monk (na EPce znajdziecie również remiks od Om Unita). Strand fajnie łączy sampling z wyprawami w stronę modern-bookie w stylu Dam Funka, włączając w to także juke'owe patenty. "Bankstaz Groove", to zdaniem Pawła najlepszy numer na płycie. Sprawdźcie ten szalony groove oraz współgranie sampli i synthów.

Wracamy do kraju. Umba, to toruński producent zakochany w maszynach perkusyjnych, Moogach i acidzie. Zresztą, co tu dużo gadać, znacie go doskonale z poprzednich purpurowych wypraw. 21 stycznia wyda swój pełnoprawny album pt. "Dim". Wyda go zasłużona wytwórnia z Francji - B.YRSLF Division. "Eden", to numer otwierający krążek. Jest lżejszy od pozostałych, ale zdradzający słabość Umby do kombinowanego techno. No dobra (Jędrek) - trochę pompki zawsze się znajdzie. Płyniemy dalej. Pamiętacie Deama (albo chociaż jedno z innych jego wcieleń)? Niebawem wyda EPkę w Sequel One i mimo tego nie odpoczywa, wciąż podsyłając nam świetne bity. "CLAO" to podróż w nieznane, w dziwaczną krainę hipnotyzujących syntezatorów i wokalnego sampla umieszczonego w sam raz, by skłonić do naciśnięcia 'play' raz jeszcze.

1. Fingalick - Alt. Ending
2. I, CED ft. Coultrain - Love... Meaning
3. PPP (Platinum Pied Pipers) - Ain't No If's Or Maybes ft. Coultrain
4. Mugpush - Call Ur Own ft. Coultrain & Mikki Boyd (Teeko Re-Funk)
5. Keylove - Somos La Familia del Funk (1991 Production)
6. Future - Honest (Post-Rock Tears Version)
7. EABS ft. Paulina Przybysz - Trust Bust EXCLUSIVE
8. Yuuki - History EXCLUSIVE
9. Strand - Bankstaz Groove EXCLUSIVE
10. Umba - Eden EXCLUSIVE
11. Deam - CLAO EXCLUSIVE
12. J Mo - Colors
13. J Mo - Hardgrove
14. Mark De Clive-Lowe & The Rotterdam Jazz Orchestra - Heaven