Strony

piątek, 13 grudnia 2013

Purpurowy Rejs / 09.12.2013

Pływanie ma kilka zasadniczych wad. Jedną z tych głównych jest dotrzymanie terminów. Niby oczekujesz na łajbę w porcie, bo kapitan obiecał być z towarem we wtorek, a tutaj statek zjawia się dopiero w piątek. Nikt nie mówił, że na wzburzonych wodach będzie łatwo, lekko i przyjemnie. Trzeba brać po uwagę sztormy, wiry i inne niedogodności, które mogą powodować niechciane opóźnienia... Mimo tego, że kursujemy tytanowym okrętem, to i tak zdarzają nam się obsuwy. Wybaczcie nam. Firmy kurierskie w grudniu też podobno nie wyrabiają... Tyle na temat sposobów dostarczania, teraz skupmy się na zawartości. Pakiet rozpoczyna muzyka, która rozrusza Wasze zasiedziałe w tym zimnym okresie kości...
Wypłynęliśmy w rytm "UFO Funkin'". Autor tego numeru chyba został oświecony przez obcych tajemną wiedzą łączenia składników. Gdyby Arrtu był alchemikiem, to pewnie jako jedynej osobie na świecie udałoby mu się połączyć wodę z ogniem. Póki co skandynawskiemu producentowi udała się inna niesłychana rzecz - scalenie tak odległych wydawałoby się stylistyk jak kojący ciepłem sampli deep house i mroźne, przesterowane techno. Sprawdźcie ten materiał, bo mamy do czynienia z petardą. To nie koniec wybuchowych tracków. Z dość chłodnych terenów przenosimy się na najcieplejszy kontynent. DJ Spoko, to dość enigmatyczny producent z Afryki, który obok DJa Niggafoxa i Marfoxa stanowi o sile nowej sceny afrohouse'u. Pompujące "Lerato" z gościnnym udziałem Noe-li, jest doskonałą egzemplifikacją nowej odsłony tego gatunku. Wporzo, nie? Z Afryki na chwilę przenieśliśmy się na Ukrainę. Chociaż komentowanie "poważnych tematów" nie jest silną stroną naszej audycji, to zainspirowani aktywizmem Vakuli na jego fanpage'u i ostatnim wywiadem, który udzielił dla Vice'a postanowiliśmy zaznaczyć (choćby przy pomocy muzyki), nasze wsparcie dla toczących się tam obecnie wydarzeń. "Excitement" jest propozycją od najbardziej chyba znanego i wpływowego ukraińskiego producenta house. Ze wschodu przenosimy się za naszą zachodnią granicę pokonując zgrabnie Odrę. Ame (Kristian Beyer & Frank Wiedemann), to duet z Niemiec. Twórcy Rej w natarciu. Muzyka mówi sama za siebie, ale warto też zwrócić uwagę na tytuł. "Tatischeff" oznacza w tym kontekście nazwisko francuskiego reżysera, którego biografię wykorzystano przy pisaniu scenariusza do filmu animowanego "Iluzjonista". Marynarz Paweł hejtuje, ale nie słuchajcie go, bo jeśli znudził Wam się już "Kevin sam w domu", to "Iluzjonista" jest doskonałą propozycją na świąteczny wieczór.

Tuż przed wpłynięciem do przystani z niepublikowanym materiałem, zacumowaliśmy jeszcze chwilę przy wspólnym krążku Snoopa i Dam Funka. Przed premierą całego "7 Days Of Funk" graliśmy już kapitalny "Faden Away", ale całość "płynie" na płytę roku, więc nie nazywalibyśmy się Purpurowe Rejsy, gdybyśmy nie wybrali czegoś jeszcze. Genialnie otwierający krążek numer "Niggaz Hit D Pavement" w sam raz się do tego nadawał. Nie przegapcie tego materiału na winylu, nie tylko pięknie brzmi, ale również jest wspaniale wydany.

Przystanek z ekskluzywnym materiałem rozpoczęliśmy od promowania czwartkowego koncertu Electro-Acoustic Beat Sessions, na którym chłopaki mierzyli się z klasyczną EPką "Najebawszy" Smarkiego Smarka. Dlatego przypomnieliśmy jak brzmiała wersja "Return of The Crooclyn Dodgers" w wykonaniu wrocławskich muzyków z gościnnym udziałem Jeru The Damaja. Jako, że jesteśmy już po tym wydarzeniu, pozwolę sobie napisać parę słów na jego temat. Nie było kapitalnie jak zwykle... było jeszcze lepiej! Podobało mi się to, że tribute został potraktowany jak prawdziwy hołd. Z refleksją. Mam wrażenie, że ludzie pokroju Miguela Atwooda Fergusona byliby zadowoleni z takiego podejścia do muzycznej materii... Muzycy z EABS myślą z imprezy na imprezy w coraz bardziej otwarty i progresywny sposób. Wielki szacunek za to, że nie potraktowali materiału 1 do 1, chociaż ich umiejętności z pewnością by na to pozwoliły. Tego wieczora usłyszeliśmy 20% ducha bitów Kixa i 80% własnej wizji w reinterpretacji. To dopiero była rekonstrukcja dekonstrukcji! Myślę, że nie ma co ulegać hajpowi przyklejonemu do zapraszanych gości, bo kolejny raz  EABS udowodnili, że mają fantastyczne pomysły i unikalny wajb. Ludzie kiedyś to docenią to bardziej, a tymczasem skłaniam się ku opinii, że był to jeden z najlepszych EABSów w dziejach tego typu wieczorów w Puzzlach.

Tydzień przed lądowaniem IAMNOBODI na poznańskiej Ławicy, producent reprezentujący label Soulection, postanowił wydać darmową i mocarną EPkę "Needs & Wants & Bad Habits". Headliner VI edycji beatbattle.poznan kolejny raz trafia bez pudła. To w zasadzie kolejny piękny prezent i dowód na to, że dobrze zrobili Ci, którzy zaopatrzyli się w bilety na tę imprezę wcześniej, bowiem wszystkie wejściówki zostały już wyprzedane, co jeszcze bardziej ostrzy apetyt przed tegoroczną bitwą.

Po tej krótkiej przerwie wracamy do dubplate'ów. Takich, którymi jara się cała światowa footworkowa scena. Najnowsza epka z katalogu Polish Juke (już druga, po materiale od Co) należy do Miko, warszawskiego producenta związanego z hip-hopowym kolektywem Bałagany Na Bani. Miko stawia na nowoczesny juke/footwork, z futurystycznymi syntezatorami i fajnie pociętymi wokalnymi samplami. EPkę “Do They Know Ya” możecie pobrać z bandcampu Polish Juke, płacąc ile chcecie. Polski juke rośnie w siłę! Ze stolicy znowu przenosimy się do Poznania. Pamiętacie marynarza o pseudonimie Selvy? Tak, gościł już u nas na łajbie. Poznański producent (który wydał w tym roku rewelacyjną epkę w Your Mama’s Friend Marcina Czubali), jest częstym gościem naszego programu rozrywkowego nie tylko we własnej osobie. Nic dziwnego - jego lekka ręka do disco sampli i niewątpliwy talent do groove’u to wybuchowa mieszanka, co przy pracowitości Wojtka skutkuje samymi sztosami. Nie inaczej jest z “Running” - numerem, który pływa tak dobrze, jak Diddy po Morzu Śródziemnym.

Trochę wody pokierowały łajbę z dala od rapów, więc czym prędzej musieliśmy do nich wrócić. Głownie za sprawą "Trillmatic" A$AP Nasta i Method Mana. Pierwsze krótkie wideo zwiastuny zwrotek Nasta na beacie A$AP Ty Beatsa pojawiły się w internetach jeszcze w wakacje. Teraz dokleił się legendarny MC z Wu-Tangu i powstał taki obrazek (wszelki komentarz jest zbędny):

A$AP Nast - Trillmatic ft. Method Man


Zmieniając dość radykalnie klimat przypomnieliśmy o działalności jednego z naszych ulubionych zawodników z Miami. Xavier Wolf aka Ethelwulf, dawniej przynależący do Raider Klanu, dzisiaj jako samotny wilk (względnie z Bonesem), przemierza stepy Sieci co rusz rzucając nowy materiał, np. w ramach wytwórni zippyshare lub na soundcloudzie. Nowy utwór Wilka na bicie Melo Flamez to spalony, zachmurzony joint, świetny do wieczornych posiadówek. Do tego samego może w dużej mierze służyć muzyka Diggsa Duke'a, chociaż jest ona kompletnie inna. Producent i wokalista z Londynu właśnie podpisał kontrakt z należącym do Gillesa Petersona Brownswood Recordings, w którym niedawno wydał krążek "Offering for Anxious". Zatem jeśli podoba Wam się jego wersja napisanego przez Shafiqa Husayna utworu dla Thundercata "Is It Love?" zapraszam do zapoznania się z całością. Na koniec coś z zupełnie innej beczki. Nico Jaar postanowił uczcić 33 rocznicę śmierci Johna Lennona nagrywając specjalnego miksa. Zawiodą się ci, którzy oczekują selekcji ulubionych kawałków Beatlesów, bo “Our World” to coś wyjątkowego. Ambientowe utwory na bazie fragmentów utworów Lennona, strzępki kompozycji Jaara, komunikaty radiowe i piękny klimat. Postanowiliśmy zagrać “Imagine” w wersji Nico, bo w takiej formie ten klasyk zyskał zupełnie nowy charakter. Do usłyszenia w poniedziałek. Spotkają się z Wami na purpurowej łajbie Jędrek i Paweł, ponieważ ja nie zdążę dojechać z wspomnianego wyżej beatbattle.poznan. Ahoj!

1. Arttu - UFO Funkin'
2. DJ Spoko & Panyaza - Lerato ft. Noe-li
3. Vakula - Excitement
4. Ame - Tatischeff
5. Dam Funk & Snoopzilla - Niggaz Hit D Pavement
6. EABS feat. Jeru The Damaja - Return of The Crooclyn Dodgers EXCLUSIVE
7. IAMNOBODI - Home Hiatus
8. Miko - Do They Know Ya EXCLUSIVE
9. Selvy - Running EXCLUSIVE
10. A$AP Nast - Trillmatic ft. Method Man
11. Xavier Wolf - Untitled
12. Diggs Duke - Is It Love? ft. Vaughan Octavia
13. John Lennon - Imagine (Nico Jaar Ambient Edit)