Strony

czwartek, 24 października 2013

Purpurowy Rejs / 21.10.2013

Z góry przepraszam w imieniu marynarzy współtworzących Purpurowe Rejsy (i oczywiście w swoim) za ten poślizg, ale czas nas nie oszczędza. Spisywanie doświadczeń z festiwalu Unsound oraz wydarzenia odbywające się w tygodniu w postaci wrocławskich występów Bataille Solaire czy Jose Jamesa skutecznie pokrzyżowały nam plany z dostarczeniem audycji w wersji online w odpowiednim terminie. Z góry również wielkie "sorry" za jakość nagrania i denerwujące brzęczenie, ale jak słychać Radio Luz nadal boryka się ze sprawami sprzętowymi. Obiecuję, że wymyślimy alternatywną metodę zapisu archiwów. Tymczasem koniec z narzekaniem: Co zatem w audycji?Na początek jak zwykle odrobina doskonałej pompeczki. W rejs wypłynęliśmy w rytm nowości od duetu Doc Daneeka x Nick Hook, którzy pod wspólnym (i nowym) pseudonimem Doc:Hook zaserwowali sztos "Jacking Dogs", za który zbierają propsy od uznanych postaci z branży producentów odpowiadających za zestawy wypełniające powietrzem materace służące do pływania #pompka. Z nowości prezentowaliśmy też zremiksowane przez Fort Romeau wydawnictwo z 2012 z labelu Tri Angle w postaci utworu "Held" od Holy Other. W międzyczasie w naszej antenowej rozmowie przetoczyliśmy trochę beki (co tak na prawdę nie jest do końca śmieszne) z DJ Union oraz przypomnieliśmy o kontrowersji, która wypłynęła spod moich dłoni w postaci najnowszej "kampanii" PR marki Pioneer. Dla sprostowania dopiszę kolejny raz, że nie chodzi o producenta ani o konkretną osobę promują produkt, ale o segmentowanie produktu dla danej grupy docelowej - czyli wyrzucanie pieniędzy w błoto przez agencje opiekujące się takimi klientami jak wspomniany wyżej wytwórca sprzętu audio poprzez uleganie modom w branży agencyjnej. Od tej dygresji odpłynęliśmy w kierunku przyjemniejszych tematów w postaci krakowskiego festiwalu Unsound, na którym był Jędrek (niebawem dostarczy on grupową relację na Lineout). W związku z tym w audycji pojawił się triplet: The Aztec Mystic, Svengalisghost, James Ferraro. 

Po sporej dawce elektroniki przyszedł czas na nieco śpiewania. Już James Ferraro dobrze przygotował pod to grunt - co skrzętnie wykorzystał Jeremih wraz z Chrisem Brownem i Trey Songzem "w remiksie" pt. "I Luv This Shit (Mih Mix)". Nie wspomnieliśmy o tym w audycji, ale to nie jest utwór promujący krążek "Thumpy Johnson" (przełożony ty razem na początek przyszłego roku). "Mih Mix" to luźne podejście do beatu Knuckleheada, wykorzystanego wcześniej przez młodziaka Augusta Alsine.

August Alsina - I Luv This Shit (Explicit)


Jeremiasz można powiedzieć "bez kłopotu" zabrał ten tekst jak i cały track na jeszcze wyższy szczebel. Wysoko lata też ostatnio Dam Funk, zwłaszcza że zawiązała się oficjalnie współpraca z Snoop Doggiem, przynosząca nie jeden przypadkowy numer, ale cały projekt "7 Days Of Funk", mający ukazać się w Stones Throw jeszcze w tym roku. Sprawdźcie co działo się u Kimmela... i poczekajcie jeszcze z werdyktem na album roku:

Dam-Funk & Snoop Dogg - "Do My Thang"

Po tym jakże cudnym akcencie z pogranicza G-Funk/P-Funk przyszła pora na niewydane numery, których było w ubiegłym tygodniu zbyt mało. Tym razem załatwiliśmy 5. Pierwszy track to powrót w obszary muzyczne, które rządziły na początku audycji. Color Film stawia na regularną stopę i krótko cięte wokale. Remix autorstwa Anenona wraz z wersją nietkniętą przez innych artystów pojawi się niebawem na 7" winylu w nowopowstałej wytwtórni Nicka Hooka. W momencie gdy piszę te słowa, składanka "AMADA Compilation" już powinna być dostępna. To właśnie z niej pochodzi zdekonstruowany przez Claude'a Speeeda rave'owy numer, z którego wyszło "Crushed Rave" (nie mylić z koncepcją rekonstrukcji dekonstrukcji, z której w audycji jaja robili sobie zdegradowani do zwykłych majtków Paweł i Jędrek). Zaraz po tym, pojawiło się kolejne podejście do łódzkiego projektu 2 Pokolenie. Wspominaliśmy o tym duecie już dwa tygodnie temu. Utwór "Mógłbym", podobnie do (mam wrażenie) roboczo nazwanego "3" utrzymany jest w stylistyce kosmiczno-podróżniczej, dzięki czemu dobrze wpasował się na nasz jacht, ale również dobrze napędzałby mothership kursujący między planetami. Chcemy tego więcej! Im dalej w las, tym grubsze rzeczy w audycji były jeszcze grane. Po pierwsze mowa o Robert Glasper Experiment i jego nadchodzącym "Black Radio 2". W rejsach pojawił się niepublikowany wcześniej utwór "I Don't Even Care" z gościnnym udziałem Macy Gray i Jean Grae, który o dziwno znalazł się w przesyłanym przez Blue Note do dziennikarzy samplerze, ale nie pojawia się na trackliście udostępnionej na Okayplayer. No nic... ważne, że prezentacja nastąpiła u Purpurowych Trolli (nie mylić z Purpurowym Jedi, nowym wcieleniem odzieżowym Reda). Na koniec zostawiliśmy największą perełkę. Jest nią ponad 8-mio minutowa wariacja "Children Of The Sun" wykonana przez Sun Ra i jego Arkestre w Kaliszu w 1986 roku. Jestem już w posiadaniu zapisu wideo z tego wydarzenia, a jeśli dobrze pójdzie być może uda mi się dotrzeć do całej taśmy matki z zapisem tego koncertu. Potem zastanowię się co można z tym zrobić, żeby to historyczne wydarzenie nie pozostało tylko i wyłącznie do prywatnego użytku. Jeśli interesuje Was więcej informacji na temat tego tematu, odsyłam do wątku, który został opracowany na potrzeby współpracy z Adą Piekarską i jej marką Uhm.Anyway. Słyszymy się jak zwykle w poniedziałek - Ahoj!

1. Doc:Hook - Jacking Dogs
2. Holy Other - Held (Fort Romeau Remix)
3. The Aztec Mystic - Mi Raza
4. Svengalisghost - The Booth
5. James Ferraro - Fake Pain
6. Jeremih - I Luv This Shit (Mih Mix) ft. Chris Brown, Trey Songz
7. Dam Funk & Snoopzilla - Faden Away
8. Color Film - Until You Turn Blue (Anenon Remix) EXCLUSIVE
9. Claude Speeed - Crushed Rave EXCLUSIVE
10. 2 Pokolenie - Mógłbym EXCLUSIVE
11. Robert Glasper Experiment - I Don't Even Care ft. Macy Gray & Jean Grae EXCLUSIVE
12. Sun Ra - Children Of The Sun Live @ Kalisz 86 EXCLUSIVE