Strony

środa, 16 października 2013

Purpurowy Rejs / 14.10.2013

Po dość intensywnym weekendzie wracamy na pokład naszego jachtu. Należy dodać, że na pokład właściwy i docelowy. Wielomiesięczna renowacja w dokach dobiega końca i zostały tylko ostatnie, szlify by nasze centrum dowodzenia opływało w wygodach. Szkoda tylko, że kolor wnętrza nawiązuje do beatlesowskiej łodzi podwodnej, ale nasze marynarskie temperamenty są chłodne jak polska zima... więc nikt nie powinien się w studiu Radia Luz nadmiernie denerwować. #39 Purpurowe Rejsy to przede wszystkim dużo muzyki klubowej. Wpływ na taki kształt tracklisty miał zapewne Scratcha DVA, któremu tak spodobało się we Wrocławiu, że po imprezie zamiast do hotelu trafił na pokład Naphty, by nagrać jeszcze wspólny mix b2b.


Wróćmy jednak do audycji. Muzyczną podróż rozpoczął "Too Hott" od Monobol. Utwór wchodzi w skład kompilacji Williego Burnsa "Land vs Air", której de facto już nie ma, ponieważ limitowana do 100 sztuk kaseta wraz z CDkiem, wyprzedała się na pniu. Sex Lies Magnetic Tape - nie dla każdego. Do rzeczy, które rozchodzą się jak ciepłe bułki należy dodać najnowszą 12" wydaną w Lobster Boy przez New York Transit Authority. "Swarm" pojawiło się w sklepach 30 września i oprócz tytułowego sztosa, znajdziecie tam turbo dobrą stronę B w postaci numeru "95". Mensah Anderson reprezentując Bristol, znowu jest na szczycie formy, tak jak wtedy, gdy debiutował z "Off The Traxx". 7 funtów za te dwa numery na wosku, to jak za friko. Również 30.09 premierę świętowało najnowsze wydawnictwo szwedzkiego producenta Alexa Willnera pt. "Cupid's Head".  To już czwarty longplay The Field, wydany w wytwórni Kompakt. Wybrany do audycji tytułowy utwór jest dość spokojny i stonowany, żeby nie powiedzieć romantyczny, ale nie dajcie się zwieść, ponieważ całość jest dość mroczna, co oczywiście nie znaczy, że gorsza.

Jesień to taki okres, w którym praktycznie co kilka dni (jeśli nie codziennie) jest jakaś premiera. Tym samym trzy dni po The Field, w labelu Text Records ukazała się nowa płyta Four Teta "Beautiful Rewind". Bardzo dobrze się stało, bo kilka dni później, miałem okazję usłyszeć Kierana Habdena na żywo, w konfiguracji b2b z Gillesem Petersonem, Floating Pointsem, Alexem Barckiem (Jazzanova) i Rabih Beainim  w ramach hołdu dla Steve'a Reida, jakim było wydarzenie Free Spirits w Berlinie. Zobaczyć ludzi tłumnie tańczących od 17 godziny w niedzielę do spirytualistycznego jazzu ewoluującego w secie w plemienne techno, z przystankami na wszystkie inne gatunki muzyczne, w których kluczem jest pierwiastek spirytualizmu naprawdę robiło wrażenie. Mówię to z pełną premedytacją, ponieważ w Polsce ciężko zachęcić do niedzielnego tańca tłum ludzi do rapowych klasyków. Tak właśnie bawi się Berlin.


W Innovative Leisure też się dzieje. Label z Los Angeles wydał kozacką 12" z remiksami utworów Nosaj Thinga. Muszę się przyznać, że nie znam oryginalnych wersji z albumu "Home", nie mając okazji jeszcze z nim obcować. Jedno jest pewne - będąc wyciągniętym z kontekstu całej najnowszej twórczości Jasona Chunga, mogłem spokojnie docenić kunszt Kyle Halla, który zamienił dość rozmarzony "Try" z gościnnym udziałem Toro Y Moi w piękną podróż pełną synthów i delikatnych bębnów. Detroit's finest - bez dyskusji. Pozostając przy Motor City, cofamy się do 2006 roku. Omar-S, który przyzwyczaił nas do nieco innego brzmienia 7 lat temu wydał 12" "Side-Trakx-Volume-#-1", która aż ocieka hip-hopem. Przyznam, że mój szacunek do niego wyrobił się przy okazji produkcji takich numerów jak "Here's Your Trance Now Dance", ale gdybym wiedział przed "lekcjami Jędrka", że w FXHE Records ukazała się taka perełka, jego pozycja w mojej świadomości już dawno byłaby solidnie wydeptana. Omar-S, dla mnie jesteś gość!

W trakcie pisania tych kilku akapitów właśnie zorientowałem się, że jeszcze nic z opisywanej audycji nie jest za friko. To oczywiście nie zgadza się z promowaniem mojej tezy, że teraz już wszystko jest dostępne za darmo. Na szczęście z pomocą przychodzi FaltyDL. Nowojorski producent udostępnił właśnie nową EPkę "20k Solid Gold". Ciężko powiedzieć dlaczego Drew Lustman dzieli się swoją twórczością przez sendspace, skoro równie chętnie wydałoby to kilka renomowanych labeli i skąd przyszło mu do głowy, żeby projekt nazwać Donna Chambray Loren... Może lepiej nie pytać? Często za takimi pytaniami stoi prozaiczna odpowiedź: "A dlaczego nie?!". Nie ma co się zastanawiać, trzeba ściągać. Tytuł nie kłamie. Samo złoto.

FaltyDL zakończył segment elektroniki klubowo-eksperymentalnej. Wraz z Reggie'm B pojawiła się muzyka z dużym natężeniem ludzkiego głosu. Piękny utwór "Every Pharoah Needs A Queen" pochodzi z jeszcze nie wydanej w Tokyo Dawn Records płytki "DNA". Jeśli ktoś tak jak my lubi podróżować, a do tego fascynuje się future soulem, to nie będzie się tutaj nudził nawet przez sekundę. Reggie zabierze Was w otchłań starożytnego Egiptu w towarzystwie takich tuzów jak B. Bravo, DJ Spinna, Donald Hayes, Kevin Pierce, Onra czy Salva. Przez naszą nieuwagę w audycji nie pojawił się sygnał parowca, ale należy odnotować, że prezentowany kawałek pojawił się w audycji jako "exclusive". "DNA" pojawi się w 21 października.

Nie ma Purpurowych Rejsów bez kajuty z rapem. Taki odcinek chyba się nigdy nie wydarzy. Ten segment dumnie otworzył Def Sound. Nie mieliśmy okazji jeszcze prezentować wcześniej jego twórczości w audycji, ale przyszedł na to czas najwyższy. Kalifornijczyk jest na scenie od 2007 roku i zdążył już zrobić dużo zamieszania udostępniając bardzo często swój materiał za darmo, co zaowocowało m.in. udziałem na "Brownswood Bubblers vol. 8" Gillesa Petersona. Jak widzieliśmy już podczas audycji, pytaliście o niego i jego materiał w komentarzach na naszym facebookowym profilu. Tym samym odsyłamy do fantastycznego "// Neon . Summer . //" wystarczy zapłacić "ile się chce" lub pobrać za frytki. Z Los Angeles przenosimy się na południe. Three Six Mafia po 12 latach przerwy wraca na scenę już bez udziału Juicy J'a w postaci Da Mafia Six. Brak Juicy'ego pewnie spowodowany jest tym, że hajs się chłopaczynie nie zgodził, ale i bez niego dość agresywny "Go Hard" z gościnnym udziałem Gangsta Boo i Yelawolfa brzmi dobrze. Póki co, to tylko zapowiedź w postaci pierwszego singla, ciekawe jak zaprezentuje się całość nadchodzącego mixtejpu "6ix Commandments". Pozostając na południu zagraliśmy rap staroć od Maniaca, o którym wiemy tyle co nic, poza tym, że jest szalony. "Totally Insane" pojawiło się na ulicach w 1994 na kasecie pt. "The World Of A Psycho". Jeśli macie ochotę zgłębić wiedzę o undergroundzie z Memphis, to warto subskrybować ten kanał na You Tube. W 2000 roku pojawił się klasyczny album Deltron 3030. Dan The Automator, Del Tha Funky Homosapien i Kid Koala wyznaczali wtedy nowe standardy. Po 13 latach powracają z krążkiem "Event 2". No właśnie... Czy to dobry ruch? Jędrek i Paweł jako fani Rage Against The Machine, po odsłuchu "Melding Of The Minds" mówią że tak. Mnie rockowy sznyt Zacha De La Rochy nie przekonuje i wolałbym tego nie słyszeć. Zwłaszcza, że w mojej głowie nadal gra np. to:

Deltron 3030 - 3030


Na sam koniec zostawiliśmy Was z dość poważnie przearanżowanym klasykiem Burta Bacharacha - "What The World Need Now Is Love" w wykonaniu projektu Build An Ark i Dwighta Trible. To outro jest nieprzypadkowe, ponieważ ten nieziemski wokalista wystąpił jako headliner niedzielnego wydarzenia Free Spirits, o którym wspominałem wcześniej. Dwight do Berlina przyjechał wraz z Horace Tapscott Tribute Ensemble i muszę przyznać, że czegoś podobnego jeszcze w życiu nie widziałem i słyszałem. Dwight Trible posiada głos od Boga i świadczący o tym napis na jego koszulce nie miał ani krzty przesady. Śpiewa całym sobą, zachodząc przy tym w swego rodzaju trans, wracając na ziemię wraz z gasnącymi instrumentami. W moim prywatnym TOP 3 z żyjących wokalistów, Dwight bezdyskusyjnie zajmuje pierwsze miejsce i życzę i Wam, żebyście mieli okazję doświadczyć również tego geniuszu na żywo. Najlepiej w Polsce. Wtedy będę tam kolejny raz i ja. Ahoj!

Dwight Trible Cosmic Band - Mothership - Live at the Blue Whale

1. Monobol - Too Hott
2. New York Transit Authority - 95
3. The Field - Cupid's Head
4. Four Tet - Parallel Jalebi
5. Nosaj Thing - Try (Kyle Hall Remix)
6. Omar S - Child Run Away
7. Donna Chambray Loren - Big Boy Hide Your Hands
8. Reggie B - Every Pharoah Needs A Queen EXCLUSIVE
9. Def Sound - Young . Defferson . Part . 0
10. Da Mafia 6ix - Go Hard ft. Yelawolf
11. Maniac - Totally Insane
12. Deltron 3030 - Melding Of The Minds ft. Zach De La Rocha
13. Build An Ark - What The World Need Now Is Love