Strony

środa, 25 września 2013

Purpurowy Rejs / 23.09.2013

Regularna stopa na początku programu rozrywkowego Purpurowe Rejsy to już tradycja. Nawet jak na łajbie brakuje marynarzy odpowiedzialnych za ich dostarczanie. Już o tym wspominałem, że jaram się housowymi wykopami Jędrka, na które nie miałem okazji wpadać w okresie ich debiutu. Prosta sprawa. W okolicach 2004 roku byłem zamkniętą banią i zatwardziałym trueschoolowcem, nie widzącym nic poza Stones Throw i nikomu nie znanymi rapsami, w dodatku byłem opętany muzyką dawną - głównie jazzem i funkiem. House nie miał dla mnie racji bytu. I co? Tyle przegrać... teraz nadrabiam zaległości sztosami z innej muzycznej galaktyki. Żeby na statku nie było tak smutno, bo załogę jachtu opanowała grypa, zbierająca swoje żniwo w nadodrzańskich portach - postanowiłem zaprosić jednego z Modulatorów - Dja Krótkiego, który akurat wrócił z Krakowa z IDA Poland wraz tytułem wicemistrza Polski w kategorii Scratch. Zacznijmy jednak od początku:Na start zagraliśmy deephouse'owy staroć od Kerri Chandlera z 2004 - numer wszedł na EPkę "The Other Thing for Linda" - jedną z cyklu EPek "dla Lindy", które Kerri zaczął wydawać od 1998. Linda Perrone to właścicielka nowojorskiej wytwórni Downtown 161, w której ukazują się te wydawnictwa (ostatnia w 2010). Nie doszukałem się informacji, czy stoi za tym jakiś romans, mający za sobą coś więcej niż muzyczne podarunki na linii artysta-label. Hardwax pisze o tej płycie tak: "Classic Kerri Chandler NY jazzy deep house soundbeauties". Nie doszukując się szczegółów, pozostaje kwestią otwartą życie erotyczne tej dwójki. Czy Kerri uzyskał za tę piękne dźwięki jakieś łóżkowe podziękowanie? Być może... Przenieśmy się teraz do 1998 roku. To właśnie wtedy, w kultowym labelu z UK - Peacefrog Rec. Glenn Underground zdołał wydać kapitalne "Israelee Night Falls". Dawniej u tych brytoli mogło pojawić się wszystko. Od techno Planetary Assault Systems (i chyba głównie z tych wydawnictw są dziś znani) po numery Theo Parrisha, Moodymanna, Marco Passaraniego, Rona Trenta, Recloose i DJa Shadowa (w 2010).

Po prawilnym rozbujaniu jachtu pompeczką, zajęliśmy się gwoździem naszego programu. Nie jestem w stanie streścić tego, co opowiedział na antenie jeden z trzech Modulatorów, dlatego tym bardziej zachęcam do odsłuchu powyższego podcastu. Wśród wyselekcjonowanych przez Krótkiego utworów, naturalnie znalazły się numery z albumu "Insert Coin", który recenzowałem na blogu jakiś czas temu, a także dwa kawałki mistrzów turntablismu: D-Stylesa i nieżyjącej już legendy tej profesji Roc Raida. Warto dodać, że Modulators wystąpią we wrocławskiej Bułce z Masłem 9-tego listopada.

Po lekcjach skreczowania od grandmasterów tego fachu z The X-Ecutioners, przeszliśmy do spraw bardziej błahych. O ile sprawy związane z kokainą i luksusowymi samochodowymi można tak nazwać. "Nosetalgia" z gościnnym udziałem Kendricka Lamara zapowiada nowy album Pusha T. Krążek zatytułowany "My Name Is My Name" ukaże się 8 października i jest to jedna z najciekawszych rapowych premier tej jesieni. Kawałek wyprodukowany przez Nottza rozkłada na łopatki. Pusha królu! Czekamy! A co z tymi autami? Nie kto inny jak label Maybach Music Group wydał w połowie września długo przeze mnie oczekiwany składak "Self Made 3", który już w w Purpurowych Rejsach ostro promowaliśmy.

Gunplay (Feat. Rick Ross & Yo Gotti) - Gallardo


"Gallardo" jest takim hitem, że aż trudno to opisać. Uwielbiam ten przepych, strip-cluby, fruwające dolary, ten beat i prze-penerski kobiecy refren i cały tekst tego utworu. Nie ma co więcej dodawać. Ignorancja na najwyższym poziomie. Coś dla ojca Rydzyka.

W "Lambo", parkując na ręcznym dojechaliśmy do ekskluzywnej przystani. Uchyliliśmy rąbka tajemnicy związanej z nadchodzącą kompilacją Beatbattle.poznan, która w tym roku powstaje przy współpracy z producentem głośników Microlab i marką odzieżową Elade. Krążek będzie dostępny w sprzedaży wraz z biletami na kolejną edycję bitwy już 1. października, a już dziś zapoznajcie się z przepięknymi numerami od Kapaha i Random Tripa.

Końcówka, to mały przelot przez rzeczy stare i absolutne nowości. Nie było tutaj większej filozofii przy ich doborze. Same sztosy. Pierwszy, to jeden z sześciu remixów przygotowanych do projektu "Boardwalk Empire presents 'Sounds of The Onyx'". HBO przechodzi samo siebie... nie tylko zrobiło najlepszy serial ostatnich lat, ale również zaangażowało do reinterpretacji moich ulubionych producentów. Pete Rock, Shafiq Husayn, Jazzy Jeff, Om'mas Keith czy Tall Black Guy. Wracając na polskie podwórko, chciałem przypomnieć o krótkiej EPce "Only Us" od Momenta z Krakowa. Graliśmy utwory Pawła przedpremierowo, potem krótko po premierze. Teraz jego utwór "So Sweet" rozbrzmiewa w spocie Misbehave. Nie wiem, czy ktoś wcześniej czytał erratę, w której opisując klimat muzyki Momenta, doskonale oddałem to, co teraz dzieje się na Youtube. Brawo Paweł, należało Ci się takie promo!

MISBHV SUMMER


"Too Much" Drake'a i Samphy zrobiło na mnie wrażenie jeszcze przed premierą w programie Fallona. Obiecałem chłopakom z jachtu, że zostawimy komentarz "NWTS" do następnego programu, gdy będziemy już w pełnym składzie. Nie mogłem się jednak oprzeć. Sorry. Drake idzie po płytę roku. Program zakończyliśmy klasykiem z pierwszej płyty Jeru. Nie bez powodu. Na początku listopada pojawi się we Wrocławiu, by zmierzyć się z brzmieniem Electro-Acoustic Beat Sessions. Jesień 2013 jeszcze dobrze się nie zaczęła, a już jest pełny podjar. Ahoj!

1. Kerri Chandler - Out To The Boonies (The Zone Mix)
2. Glenn Underground - Israelee Night Falls
3. Modulators - Scratchin On Chrome
4. D-Styles - F.U.P.M (Fuck You Pacman)
5. Modulators - Sonic Jax
6. Roc Raida - The Funky Beat
7. Pusha T - Nosetalgia ft. Kendrick Lamar
8. Gunplay - Gallardo ft. Rick Ross and Yo Gotti
9. Kapah - The Sky Is EXCLUSIVE
10. Random Trip - Czarny Śnieg Prosto z Afryki EXCLUSIVE
11. Lloyd Scott & His Orchestra - Happy Hour Blues (Shafiq Husayn Remix)
12. Moment - So Sweet
13. Drake - Too Much ft. Sampha
14. Jeru Da Damaja - Come Clean