Strony

środa, 11 września 2013

Purpurowy Rejs / 09.09.2013

Patrząc na listę utworów #34 odcinka Purpurowych Rejsów niecałą dobę po naszej wodnej wyprawie odnoszę wrażenie, że było dziwnie. Nawet bardzo. W zasadzie tak bardzo, że ciężko mi zgrabnie i spójnie o tym wszystkim napisać. Postaram się jednak zrekonstruować drogę, którą obraliśmy w kolejny, powoli jesienny, poniedziałkowy wieczór. Na start weszły nowości, chociaż słuchając ich można by odnieść wrażenie, że powstały w latach 90-tych. Black Deer podzielił się 12" winylem wydanym w sierpniu w L.I.E.S z Torn Hawkiem, wypełniając na nim stronę B. Jego "Apex Break" zarówno nazwą (chociaż tylko fonetycznie), jak i brzmieniem jednoznacznie nawiązuje do brytyjskiego innowatora muzyki elektronicznej - Aphex Twina. Również w sierpniu ukazała się druga 12" z  angielskiego labelu Autonomous Africa, na które wchodzą utwory różnych wykonawców, chociaż przeważającą jej część zajmuje (zdaje się) pomysłodawca projektu JD Twich. "Olaiya" pochodzi z drugiej części winylowej "składanki", mającej na celu zwrócenie uwagi na problemy Afryki (o czym warto poczytać tutaj) i jak na niszowe wydawnictwo sprzedaje się bardzo dobrze. Jak donoszą informacje w internetowym sklepie Phonica, wszyscy chętni na wyposażenie swojej kolekcji w pompująco-pulsujący tribute dla afrobeatu, mogą złożyć pre-order na trzeci repress tego krążka. Dalej udajemy się w podróż w przeszłość. Pod koniec lat 80-tych, w jednym z Warszawskich mieszkań powstawały pierwsze nagrania dziś już chyba mało znanej, nowo czy też zimnofalowej Cytadeli. "Tu i Teraz II", to niezły lot na Rolandzie TR-505 w wykonaniu Tomasza "Wasyla" Wasyłyszyna. Utwór pochodzi z kompilacji "Archiwum" wydanej w 2003 roku przez Furia Musica, która zawierała niepublikowane wcześniej numery tej ekipy z okresu 1988-1990. Później, w jednej z dyskusji okazało się, że w tym samym czasie w kapeli grał również mój serdeczny przyjaciel Maceo Wyro (Warsoul, Niewinni Czarodzieje), a także Sidney Polak. Podobno takiej twórczości, często mocno inspirowanej Bauhausem i Talking Heads gdzieś na taśmach z tamtego okresu zachowało się więcej... Kto wie? Może jeszcze kiedyś powstanie szersze "archiwum" dostępne dla większego grona słuchaczy. 
Po eksploracji warszawskich eksperymentów sprzed 25 lat, udaliśmy się do Nowego Jorku, Charlotte i Miami, żeby przedstawić segment rapowy. Kolejnym przykładem hip-hopowego renesansu w NY jest kolektyw World's Fair z Queens. Na ekipę składa się aż 6 MC's, którzy z powodzeniem łączą wpływy new-schoolowe wraz z klasycznym brzmieniem. Jesteś true schoolem? Sprawdź to. Nie możesz już znieść powrotów do 90's? Ściągaj "Bastards of the Party", bo jest za free, a potem puść to głośno. Jeśli ortodoksi rapu z końca XX wieku nadal są przy głośnikach, to raczej w tej chwili wyłączą Purpurowe Rejsy. Deniro Ferrar, reprezentant Północnej Karoliny, którego już próbowaliśmy Wam sprzedać w audycji jest bez wątpienia jednym z najciekawszych twórców cloud-trippy-rapu, czy jak to tam się zwie. "This Is It" jest nagraniem z fenomenalnej EPki "Cliff Of Death", stworzonej wspólnie Blue Sky Black Death. Piękny mrok. Płynąc na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża, dobijamy do Florydy. Denzel Curry, do niedawna purpurowy zawodnik Raider Klanu, wydał właśnie długo oczekiwany album "Nostalgic 64". Wysokie oczekiwania co do tej płyty były już przy okazji wydania klipu do "Threatz". Po odsłuchu całości na DJ Booth, byłem w szoku, że jest aż tak dobrze. Pamiętajmy, że Denzel ma dopiero 18 lat i jego solowa kariera dopiero się zaczyna. Trzymamy kciuki.
Wpływając do przystani z ekskluzywnym materiałem na wejściu mamy ciepły sztos od Chrisa Turnera w interpretacji Andresa. Nagranie "FlyLOVE" pojawiło się tylko na 10" białym winylu nakładem Rebirth LTD. Niestety, nie jest przewidziano wersji cyfrowej, więc niebawem ta perełka będzie krążyła tylko w obiegu z drugiej ręki. Wpływów afrykańskich na brytyjską muzykę klubową doświadczyliśmy już na początku audycji. Po podobną inspirację sięgnął Cain, członek Fine Grain Records. Nie jest ona już tak oczywista jak w przypadku JD Twicha, być może bardziej czerpiącego z czegoś, co nazywamy "muzyką świata" i skierowanego w stronę brzmienia "future". Premiera "Mora EP" datowana jest na 30 września. Tony Blitz i jego radośnie pompujący, oldschoolowy, nawiązujący do parkietów lat 90-tych utwór "What Must I Do?" ukaże się niebawem na składance "All You Can Eat, vol. 1", na której znajdziecie też utwór marynarza Naphty. Wiadomo. Kolesiostwo, ale poparte wysoką jakością brzmienia z wytwórni Overcooked Records. Premiera? Pytajcie Pawła.  
W #34 odcinku śpiewanie zostawiliśmy na koniec. Wokalne wcielenie fLako, czyli Dirg Gerner, wydał swoją EPkę już chwilę temu w Eglo Records. Trochę przyspaliśmy z tym wydawnictwem, ale utwory takie jak "Before It's Over" mają miejsce w Purpurowych Rejsach zawsze. Zdążyłem już zauważyć, że dość specyficzna barwa głosu Dario Rojo Guerry (Niemcy / Chile), nie trafia do wszystkich... Jednak dla mnie jest to prawdziwy oryginał, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza jako jesienny soundtrack. Sprawdźcie koniecznie klip do "Vicious Cycle". W oczekiwaniu na "Thumpy Johnsona" od Jeremiha, zagraliśmy luźny numer z Ty Dolla $ign. "Fuck That Nigga" jest całkiem zabawnym numerem podgrzewającym okres przedpremierowy. Jeśli album J. Feltona sprosta oczekiwaniom wzrastającym wraz z kolejnymi singlami, może osiągnąć status nowego bestsellera R&B na miarę tego, co stało się z krążkiem Franka Oceana w ubiegłym roku (i chyba tutaj nie przesadzam). Mówię jak jest. Odpływając w otchłań spraw codziennych, chcieliśmy zostawić jacht w świetle słońca. Stąd na zakończenie "Sun Will Shine" od Jazzreel początku lat 80-tych.. W końcu każdy z nas jest trochę rastamanem. I morskim wilkiem oczywiście. Ahoj! 

1. Black Deer - Apex Break
2. JD Twitch - Olaiya
3. Cytadela - Tu i Teraz II
4. World's Fair - '96 Knicks
5. Deniro Farrar - This Is It ft. Child Actor
6. Denzel Curry - Threatz feat. Yung Simmie & Robb Bank$
7. Chris Turner - FlyLOVE (Andres Remix) EXCLUSIVE
8. Cain - Durga EXCLUSIVE
9. Tony Blitz - What Must I Do? EXCLUSIVE
10. Dirg Gerner - Before It's Over
12. Jeremih - Fuck That Nigga ft. Ty Dolla $ign
13. Jezzreel - Sun Will Shine ft. Jah Jah