Strony

środa, 28 sierpnia 2013

Purpurowy Rejs / 26.08.2013

Nieoczekiwany i przedwczesny pourlopowy powrót Jędrka na purpurowy jacht zaskoczył nas wszystkich.Czas antenowy zwykle w awaryjnych sytuacjach dzielony na dwóch, trzeba było oddać zasłużonemu marynarzowi. Naczelny witryny Lineout.pl ewidentnie się stęsknił, na wejściu dostarczając większą dawkę muzyki klubowej. W dodatku nie nowej. Takiej z dwudziestoletnim rodowodem. "Let Me Show You Love (Approach The Temple)" z '94 roku to nasz tribute dla Romanthony'ego, który zmarł na początku maja przegrywając z chorobą nerek. Wyprowadzając nas samych z błędu, od razu prostuję, że nie pozostaliśmy w pierwszej połowie lat 90-tych grając "I Want You" od Automatik. W zasadzie zdziwieni brzmieniem utworu nie mogliśmy wyjść z podziwu, że nagranie mogło pochodzić z roku, w którym Liroy wydawał "Albóóm". Właśnie od tego jest ta "porejsowa errata", wyjaśniająca wszelkie muzyczne tajemnice, demaskujące naszą niewiedzę, niekompetencję i ignoranctwo. W 2002 roku francuski label LeMaquis wydał kompilację utworów obiecujących producentów muzyki elektronicznej ze wschodniej Europy - "Datcha Studio". Polski duet: Andrzej Rajski oraz Rafal Nowak dostarczył tam dwa kawałki.Tyle wyjaśnienia słowem wstępu, bo od razu zaliczyliśmy poważny fuck-up. Kolejne pięć utworów, to przegląd przedstawicieli amerykańskiej muzyki ogólno-śpiewanej. Specjalnie używam tutaj bardzo nieprecyzyjnego terminu, bowiem dzięki temu mogę tu wsadzić wszystko. "I Got A Friend" Kirko Bangza jest bardziej rapowym numerem z wyśpiewanym refrenem, przez co odstaje nieco od całości dość "piosenkowego" mixtejpu "Progression 3". Jednak lirycznie nadal wszystko dzieje się w pościeli, więc jeśli potrzebujecie nowej płyty do łóżka i nie przeszkadza wam lekka ingerencja auto-tune'a, powinniście kliknąć download na powyższym linku. W tej samej stylistyce i tematyce został osadzony najnowszy utwór Omariona, zwiastujący premierę kompilacji Maybach Music Group "Self Made 3". Klimat zmienia dopiero A$AP Ferg, wywracając sielankę do góry dupą. Jaramy się "Trap Lordem", grając z niego utwory drugi tydzień z rzędu. Po obwieszczeniu się "Papieżem Ulicy", Ferg udał się na obserwację społeczności opętanej przez crack, analizując spustoszenie generowane przez ten narkotyk, wspomina swój pierwszy raz palenia kokainowych kamieni. SpaceGhostPurrp stojąc na straży pionierów stylu, którym posługuje się A$AP Ferg, wskazał na grupę Do Or Die - autorów nieśmiertelnego klasyka "Paper Chase". Aby pokazać tę analogię zagraliśmy "Still Po Pimpin". Bez wątpienia słychać tę inspirację, jednak Trap Lord, nawet w kawałkach o tematyce bardziej seksualnej np. w kawałku "4:20" jest dużo bardziej mroczny. Skoro byliśmy już z Fergiem w zamkach z kokainy, to naturalnym krokiem było zaprezentowanie również śpiewanego "Niggaz Dying" z ostatniego mixtejpu Fat Trela z Waszyngtonu. "Sex Drugz Muney & Gunz" dostaniecie za friko na datpiff. Zdrady, uwodzenie, narkotyki i śmierć. Niezły segment w Purpurowych Rejsach.
Klimat zmienił się dopiero po sygnale naszego purpurowego parowca, obwieszczającego ujawnianie rzeczy niewydanych. Na pierwszy ogień poszedł Klaves. Jak widać poznański chłopaczyna zaczyna sobie radzić nie tylko na naszym podwórku, gdzie wydał 12" w warszawskim Koh-I-Noor, ale także w szerokim świecie. EPka "What I Like" wyjdzie nakładem wytwórni Symbols 10 września. Tylko u nas możecie posłuchać "Right Thing", bo gramy go po znajomości. W Sequel One Records niebawem ukaże się także EPka duetu z Warszawy: Negativ. Chłopaki mają fajną bazę do promocji swojej twórczości, gdyż własnie ukazał się ich singiel do pobrania za friko na XLR8R, a my (dodatkowo) także po znajomości zagraliśmy "Thats The Way". We wrześniu pojawi się też nowa kompilacja autorskich utworów Mentalcuta w postaci EPki. Jako przedsmak prezentujemy utwór o wymyślnym tytule "1". Producentów z przedrostkiem "Ment" w kraju nad Wisłą jest przynajmniej dwóch. Ment XXL jest zarobiony. Wiadomo. Każdy, kto śledzi poczynania Flirtini czy obserwuje rozwój sytuacji przy powstawaniu nowego Rasmentalismu wie, że kolejnego projektu nie należy spodziewać się szybko. Już dużo się mówiło o solowym krążku, który miał ujrzeć światło dzienne jakiś czas temu.
Hah! Było to nawet na moim blogu. Okazuje się, że poczekamy na niego jeszcze dłużej. Dokładniej - nie wiadomo jak długo i w jakiej ostatecznie formie. Natomiast "po znajomości" gramy niepublikowany wcześniej "Attention Shift". Zobaczcie w jaką stronę idą pomysły Menta. 24 września ukaże się rewelacyjny debiut Phoebe Kiddo – „Artefacts Of Broken Dreams”. Wiecie o tym z Lineoutu. Projekt szczególnie podoba się Pawłowi, stąd kontrolowany wyciek z materiału w Purpurowych Rejsach w postaci "I Tell You Am Leaving". Mnie to ani ziębi, ani grzeje - ale może się jeszcze przekonam.
Końcówka, to naturalnie powrót do przeszłości. Stanie się to chyba już stałym punktem programu. Na ostatnim Rap Szalecie kupiłem m.in. "Od Wschodu Do Zachodu Słońca" Skaldów. Przy zawieraniu mojej jakże korzystnej transakcji, dowiedziałem się, że od września w wrocławskim klubie Firlej startuje Dolnośląska Giełda Fonograficzna, na której będzie można wymieniać się płytami co sobotę między 15 a 17. Mam nadzieję, że regularne wycieczki w to miejsce pozwolą mi na częstsze granie takich sztosów jak "Czasem Kochać Chcesz". Rejs zakończyliśmy definitywnie w rytmie "Africa We Want To Go" od Stephaine Samuels. Nic nie poradzimy na nasze rastamańskie dusze. Ahoj!

1. Romanthony - Let Me Show You Love (Approach The Temple)
2. Automatik - I Want You
3. Kirko Bangz - I Got A Friend
4. Omarion - Know You Better ft. Fabolous, Pusha T
5. A$AP Ferg - Cocaine Castle
6. Do Or Die - Still Po Pimpin
7. Fat Trel - Niggaz Dying
8. Klaves - Right Thing EXCLUSIVE
9. Negativ - Thats The Way EXCLUSIVE
10. Mentalcut - 1 EXCLUSIVE
11. Ment XXL - Attention Shift EXCLUSIVE
12. Phoebe Kiddo - I Tell You Am Leaving EXCLUSIVE
13. Skaldowie - Czasem Kochać Chcesz
14. Stephaine Samuels - Africa We Want To Go