Strony

środa, 10 lipca 2013

Purpurowy Rejs / 08.07.2013

Ilustrowany kucającą niczym Wilku na przystanku autobusowym Patricią Kazadi odcinek Purpurowych Rejsów był owiany niepewnością do samego startu. Przeniesione na czas remontu starej siedziby radio, dopiero zaczyna funkcjonować generując w związku z tym liczne problemy. Jednym z głównych zagrożeń nieodpłynięcia w muzyczną podróż, była rejestracja prezentowanych utworów, która irytowała, zabierając półtorej godziny przed audycją. Oprócz tego, w ostatniej chwili z Open'era dojechał Paweł Klimaczak, dostarczając krótką recenzję festiwalu oraz ekskluzywne techno nagrania z wytwórni Idle Hands od Lilly i Kevina McPhee, tym samym zmieniając lekko koncepcję przygotowanej wcześniej audycji na duet.
W związku z tym, że do ostatniej chwili Pawła w studiu się nie spodziewaliśmy, resztę tracklisty ułożyliśmy z Jędrkiem sami. Audycję otworzył legendarny twórca minimal techno z Detroit Robert Hood, który jako Floorplan wydał właśnie w M-Plant krążek "Paradise" skąd wyciągnęliśmy utwór "Never Grow Old". Z D-Town przenieśliśmy się do Chicago, gdzie żyje i tworzy Peven Everett. Ten utalentowany multi-instrumentalista i wokalista wydał właśnie bardzo letni krążek "King Of Hearts" w Makin Moves Records. Jeśli szukacie ciepłych utworów z pogranicza house'u, jazzu, hip-hopu i R&B, nie lubicie słuchać płyt na wyrywki oraz potrzebujecie spójnego i przyjemnego śpiewanego materiału w klimatach miłosnych, to jest to coś zdecydowanie dla Was. Merytorycznie, podobnie jest z najnowszym mixtejpem od Ty Dolla Sign, tylko tam słowo "girlfriend" zamienia się na "hoe" i częściej natrafiamy na wyrażenie "pussy". Jeśli chodzi o strukturę muzyczną, to oczywiście jest tutaj dużo nowocześniej ale równie wakacyjnie, jachtowo i bardzo hedonistycznie czego można się domyślać po samym tytule "Beach House 2". Początkowo byłem rozczarowany rozpadem legendarnego duetu Ty & Kory (o czym nie bardzo informuje Internet) i nową drogą tego pierwszego, który wyraźnie na pierwszym solowym "nielegalu" poszedł w komercyjne ścieżki śpiewających robotów. Jednak po osłuchaniu się w nowoczesnym R&B przestały mi przeszkadzać jego pomysły i nawet w pewnych kwestiach uważam go za swego rodzaju innowatora, nie przestając kibicować jego karierze, która właśnie nabiera rozpędu podpisaniem kontraktu z Tylor Gang Records.
Ze słonecznego LA, przenieśliśmy się na wschód za sprawą kontrowersyjnego albumu "Magna Carta Holy Grail", który podzielił nawet skład redakcyjny purpurowej łajby. Jako jedyny z załogi bronię nowego dzieła Jaya Z, nie szukając na siłę przekraczania barier hip-hopowej formy, nie dociekając czy geniusz liryczny Shawna Cartera jest w formie. Nie interesuje mnie to, tak jak opinia Hudsona Mohawke. Biorę płytę jaką jest i z przyjemnością słucham utworów takich jak "Oceans", który charakterystycznym dla Franka Oceana niepokojem i wodnymi metaforami, jeszcze bardziej ostrzy apetyt na jego kolejny solowy krążek. Później przyjrzeliśmy się bliżej waszyngtońskiemu duetowi Beautiful Swimmers (heh, kolejni flisacy!), zajmującemu się bardziej house'ującymi brzmieniami, tymczasem na ich ostatnim albumie długogrającym pt. "Son" wydanym w Future Times, znajdują się też takie hip-hopowe sztosy jak "Joyride". Zimny łokieć przy takim numerze, to żadna wiocha. Niby hipsterzy, a robią muzykę do Maybacha. Ponadto ukazał się świetny i długooczekiwany materiał od jednego z najmłodszych w rapgrze, posiadającego na naszym statku lożę honorową. Mowa oczywiście o Joey'u Bada$$ie. "Summer Knights" wyszło w przemyślanym okresie i jednogłośnie rejsową załogą polecamy ten mikstejp (często do niego wracając). Nie tylko latem, bowiem materiał ma klasyczny potencjał i powinien zostać w głowach na dłużej, nawet w tych beznadziejnych czasach nieustannej konsumpcji treści, gdzie jutro też wyjdzie coś nowego. Końcówka rejsu, to zdecydowanie powrót do przeszłości i wycieczka w rejony brytyjskiego Birmingham i amerykańskiego stanu Missisipi, w poszukiwaniu pięknych piosenek o miłości. Tym razem temat podejmowali Bitty McLean oraz Olu Dara. Ahoj!  

1. Floorplan - Never Grow Old
2. Peven Everett - Baby Won't You Try Me
3. Ty Dolla Sign - Get It How I Live ft. XXYYXX & Peter Lee Johnson
4. Jay Z - Oceans ft. Frank Ocean
5. Gerry Read - Enjoy Day Out
6. Kevin McPhee - Unwind EXCLUSIVE
7. Lilly - Trumpets At Dawn EXCLUSIVE
8. Beautiful Swimmers - Joyride
9. Joey Bada$$ - My Youth ft. Collie Budz
10. Bitty McLean - Walk Away From Love
11. Olu Dara - Harlem Country Girl