Strony

środa, 2 lutego 2011

WARSOUL SESSIONS : HAWTHORNE HEADHUNTERS - BLACK SPADE & COULTRAIN

O Coultran'ie pisałem jeszcze na łamach nie istniejącego już portalu wersalka.com, potem w wakacje 2008 roku przypominałem o jego twórczości tutaj. We wrześniu zeszłego roku, ukazała się darmowa EP'ka pt. "GodMustBeABoogieMan", do której sprawdzenia zachęcałem tu.Za niecałe dwa tygodnie będziemy mogli po raz pierwszy w Polsce posłuchać tego wokalisty na żywo w Powiększeniu (WWA), wraz z Black Spade'm, z którym reprezentują skład Hawthorne Headhunters.

Hawthorne Headhunters powstało w 2007 roku, w studio nagraniowym znajdującym się pomiędzy Long Beach i Los Angeles. Na czele grupy stanął Black Spade znany też jako Stoney Rock. Zainspirowani kalifornijskim słońcem, spotykając się w Hollywood Park, tworzyli swoje kompozycje w duchu tradycji Funkadelic, Soulquarians czy Native Tongues. Hawthorne Headhunters to fuzja funku, soulu, elektroniki jazzu i hip-hopu. Debiutowali w lipcu ...2009 roku wypuszczając świetnie przyjętą EPkę, którą zniknęła ze sklepów niemal błyskawicznie. Utwory takie jak „She Wanna” , „Manifest Station” czy „Do 4 U”, zapewniły zespołowi wyróżnienia w audycjach Gilles’a Peterson’a i Benji’ego B w kategoriach soul. W czasach rozkwitu nowego ruchu zwanego L.A Funk Movement, który propagują m.in. Sa-Ra czy Master Blazter, należy wspomnieć o jeszcze jednym aryciekawym projekcie zwanym PCH, czyli połączenie sił Hawthorne Headhunters z Dam-Funkiem. Póki co świat ujrzał tylko jeden numer, ale już zdążył zebrać pozytywne recenzje od magazynu Fader.


Black Spade - Evil LoveLider Hawthorne Headhunters, Black Spade to pochodzący z St. Louis producent, wokalista i multiinstrumentalista, który aktualnie mieszka i tworzy w Los Angeles. Wśród swoich inspiracji wymienia takich artystów jak Prince, J Dilla, The Clash i Radiohead; nic więc dziwnego, że jego muzyka wybiega daleko poza przyjęte normy gatunkowe. Jego brzmienie jest z jednej strony mocno zakorzenione w klasyce jazzu, soulu i psychodelii, z drugiej zaś strony wyraźnie wybiega w przyszłość elektroniki i hip hopu. Black Spade sam pisze i produkuje swoje utwory, w których z równym powodzeniem śpiewa i rapuje. Oprócz tego zarówno w studiu, jak i na koncertach gra na syntezatorach i generuje siarczyste bity na samplerze Akai MPC-2000. Jego styl jest niesłychanie oryginalny i bez wątpienia płynie prosto z serca. Black Spade jest aktualnie jednym z najciekawszych twórców czarnej muzyki na świecie.

Hawthorne Headhunters - She Wanna LIVE rehearsal HVW8Na Europejskiej trasie w 2011 Black Spade'owi towarzyszyć będzie jeszcze jeden fenomenalny artysta, znany jako Coultrain. Wokalista dorastał niczym Miles Davis w St. Louis. Śpiewu uczył się w kościele, a także od swojej matki która była solistką w miejscowym chórze. Ojciec był pastorem, od niego nauczył się jak opowiadać historię i jak tworzyć piosenki. Pokazał mu też muzyków takich jak Ray Charles czy Stevie Wonder - bo takich płyt słuchano u Coultrain'a w domu. W 2007 roku Coultrain zadebiutował fenomenalną płytą „Adventures Of Seymour Liberty", która w wielu zestawieniach krytyków, uchodziła za neo-soulową płytę roku, a sam Coultrain był porównywany do undergroundowego John’a Legend’a. Od czasu wydania solowego krążka dużo się wydarzyło w karierze Coultrain'a. Po pierwsze włożył bardzo dużo pracy w ostatnią płytę „Abundance" coraz bardziej eksperymentujących Platinum Pied Pipers, następnie dołączył do grupy Hawthorne Headhunters, gdzie nakładem HVW8 wydali EPkę, która sprzedała się szybciej, niż była tłoczona. W ubiegłym roku wydał singiel "The Wanderer/Balancing Act" nakładem wytwórni Recordbreakin' oraz znakomity drugi album, zatytułowany "GodMustBeABoogieman", który udostępnił za darmo w sieci.

Warsoul tej zimy proponuje dużo ciepłego soulu, ogrzewanego gorącym Kalifornijskim słońcem, bo czy trzeba nam czegoś więcej?

Spacerując Spalding Avenue w Los Angeles, pewnie nie raz zajrzelibyście do legendarnej już w Kalifornii galerii HVW8 promującej szeroko pojętą sztukę. Sesje które tam się odbywają przyciągają w biały dzień tyle ludzi, że miejsce to nie jest w stanie pomieścić wszystkich, stąd spora grupa przybyłych musiała wielokrotnie słuchać jam-sessions stojąc na ulicy. Było tak, kiedy koncertował tam zespół Master Blazter z Dam-Funk’iem na czele, czy Ti$a z Sa-Ra Creative Partners. Zresztą Ci, którzy mieli okazję znaleźć się w Warszawskim Powiększeniu na doskonale przyjętych koncertach wyżej wymienionych składów, doskonale wiedzą że słoneczne Cali to obecnie jedno z najważniejszych muzycznie miejsc na całej planecie. Pora na wydarzenie z udziałem kolejnego zespołu związanego ściśle z Heavyweight Production House: Hawthorne Headhunters


WARSOUL SESSIONS - HAWTHORNE HEADHUNTERS feat. BLACK
SPADE a.k.a. STONEY ROCK & COULTRAIN a.k.a. SEYMOUR LIBERTY
(St.Louis/Los Angeles, USA) - 12.02.2011, klub Powiększenie, Warszawa.


support: Maceo Wyro, Envee, + special guest: J-Son (Na Stare Milion)

start: godz. 21:00
bilety: 20 zł (przedsprzedaż - Side One, ul.Chmielna 21 oraz Waxbox, ul. Chmielna 10A) / 30 zł (w dniu koncertu)