Strony

piątek, 25 lutego 2011

RBMA WARSOUL MPC LIVE SESSIONS - EXILE & HOUSE SHOES (L.A./Detroit, USA)

Przeglądając listę muzyków zapraszanych na Warsoul Sessions, trudno nie zauważyć głębokiej inspiracji nowym brzmieniem Kalifornii. Nie inaczej będzie i tym razem. Ze swoim żywiołowem live setem na MPC przyjedzie do nas jeden z najlepszych beatmakerów z Los Angeles, Exile, a jego sesję uświetni swoim setem legendarny dj i producent z Detroit, House Shoes.


Słuchacze audycji Kosmos prowadzonej przez Maceo Wyro w Radio Roxy po trwającej już ponad rok międzygalaktycznej podróży, dobrze wiedzą czym jest muzyka z gatunku L.A.beats. 4ego marca Warsoul Sessions zabierze słuchaczy do wnętrza bitów, generowanych na żywo na samplerze Akai MPC_2000.


Kim jest Exile? Naprawdę nazywa się Aleksander Manfredi, zarówno jego ojciec jak i dziadek byli muzykami. Jak zwykle w takich rodzinach bywa, młody Exile chłonął inspiracje skąd tylko się dało. Mieszkając w garażu swojego dziadka uczył się grać na akordeonie. W tym samym czasie, ojciec Aleksandra eksperymentował z narkotykami, dlatego nie było go przy dorastającym synu. Dlatego razem z matką i siostrą zamieszkał dość skromnym mieszkaniu, ledwo wiążąc koniec z końcem. Mimo ciężkich momentów w życiu, Exile nie przestał interesować się muzyką. Gdy skończył 18 lat, poznał Aloe Blacc’a, który w tamtym czasie miał zaledwie 16 lat. Nie mając nawet porządnego samplera, zawiązali skład Emanon, starając się własnymi siłami wydawać muzykę. Rok później Exile poznał rapera Blu z którym później również wydał wspólny album. Współpraca Aleksandra z Aloe zaczęła się w 1998 roku, od tego czasu udało im się niezależnie wydać aż pięć krążków. Jednak świat usłyszał o nich dopiero w 2004 roku, kiedy to nakładem Shaman Work wydali szósty fenomenalny album „The Waiting Room”. Dwa lata później Exile debiutował solowo wydając album „Dirty Science”, na którym gościnnie pojawili się między innymi Oh No, MED, Aloe Blacc, Slum Village czy Ghostface Killah. Kariera Exile’a nabrała tempa, w 2007 roku wraz z Blu wydał świetnie przyjęty krążek „Below The Heavens”. W 2009 trafił pod skrzydła doskonałej niezależnej wytwórni Plug Research, w której wydał skąpany już w nowo-beatowym sosie instrumentalny krążek „Radio”. Album Exile’a był na tyle dobry, że cała śmietanka producentów bazujących w Los Angeles remiksowała dla niego utwory. Dzięki temu rok później ukazała się kompilacja „Radio AM/FM”, na której swoje prace zostawili min. Shafiq Husayn, Samiyam, Dj Day czy Take.

Exile and Dj Day at the Rooms of Red Bull


House Shoes obecnie także mieszka w Los Angeles, choć z pewnością można go nazwać ambasadorem hip-hopu z Detroit. To właśnie Michael "House Shoes" Buchanan wydał na winylu pierwszą EPkę z produkcjami J Dilla w 1996, nakładem własnej wytwórni House Shoes Records.
Również w 2008 roku podsumował jego twórczość za sprawą kompilacji sampli, z których Jay Dee wyczarował wszystkie swoje największe hity. Mixtape „The King James Version Vol. 1” rozeszedł się błyskawicznie. Warto wspomnieć również o tym, że House Shoes to świetny producent, który niedawno nakładem Stones Throw Records wydał 10” krążek z Flying Lotus’em. Wydał również instrumentalny singiel „Newports” dzięki wytwórni All City Records. Nie ma chyba lepiej pasującej postaci do upamiętnienia twórczości geniusza beatów, od House Shoes’a, tym bardziej że House Shoes wraz z Exile’m wystąpią w Polsce trzy tygodnie po 5-tej rocznicy śmierci J Dilli.

House Shoes - The Makings


Tego samego dnia odbędą się również warsztaty i infosesja Red Bull Music Academy z udziałem obydwu artystów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy od 17:00 do klubokawiarni Nowy Wspaniały Świat, wstęp wolny!


Red Bull Music Academy Warsoul Sessions:

EXILE (Plug Research, Los Angeles)
+ HOUSE SHOES (Stones Throw/All City, Detroit)

support: Maceo Wyro (Kosmos@Radio Roxy, Warsoul)
& Krime (RBMA, Mako Boko, Kraków)


Piątek, 04.03.2011, Cafe Kulturalna, PKiN, start: 22:00. bilety: 25 zł