Strony

czwartek, 11 listopada 2010

Warsoul Sessions Live! BTS On Tour: Eric Lau x Andrew Meza x Maceo Wyro


Nowa muzyka z Wielkiej Brytanii zaczyna przedzierać się coraz bardziej do świadomości słuchaczy na całym świecie. Oczywiście nie mówimy tutaj o trendach, które od razu kojarzą się wyspami, zostawmy na chwilę postacie związane z dubstep’em, grime’em, garage’em czy UK funky.
Skupmy się natomiast na najmłodszych przedstawicielach brytyjskiej sceny, którzy przychodzą z zupełnie nową jakością do europejskich klubów. Słuchając cotygodniowych audycji Gilles’a Peterson’a w BBC Radio 1 czy Benji’ego B w 1Xtra, pewnie natknęliście się na nazwy takie jak Young Montana?, S.Maharba, Letherette czy Eric Lau. Mary Anne Hobbs, która do niedawna zajmowała się promowaniem w swojej eksperymentalnej audycji w BBC nowych, obiecujących artystów, nazywała wyżej wymienionych „UK’s best kept secret”. Co oznacza taki tytuł? Otóż, jeśli robisz dużo zamieszania, stajesz się coraz bardziej rozpoznawalny, a nie jesteś związany z żadną wytwórnią, wtedy jesteś „najlepszym, utrzymanym w sekrecie”. Świat jest tak skonstruowany, że jeśli ktoś nie jest związany z żadną wytwórnią, a pojawi się w audycjach tuzów z BBC, to jest duża szansa że jeszcze w przeciągu tygodnia, twórca przestanie być „unsigned artist”. Wszyscy wyżej wymienieni artyści związani są z wytwórnią/podcastami BTS. Cóż to takiego? BTS jest to audycja radiowa (Beneath the Surface), której autorem jest Andrew Meza. Ale o tym za chwilę... Skupmy się na Eric'u.


Eric Lau to pochodzący z Londynu producent, który zrzucił metkę „UK’s best kept secret”, już blisko 5 lat temu, za sprawą Gilles’a Peterson’a, dzięki któremu zadebiutował na Brownswood Bubblers w październiku 2006 roku. Zresztą nie raz mogliście go słyszeć, nawet nie wiedząc że to on… jeśli bliska jest Wam muzyka Lupe Fiasco, Dudley’a Perkins’a, Georgii Anne Muldrow, Guilty Simpson’a czy Wildchild’a z pewnością mieliście już kontakt z twórczością Eric’a. Krótko po udziale na składance Gilles’a, Eric podpisał kontrakt z wytwórnią Fat City i w styczniu 2007 roku ukazała się tam jego EP’ka pt. „Eric Lau presents Dudley & Friends”. Wtedy posypał się grad pochlebnych wypowiedzi na temat twórczości tego producenta, nie tylko od najważniejszych dziennikarzy z BBC, ale też od artystów z branży: Phonte z Little Brother powiedział, że Eric to jeden z „najgroźniejszych” producentów, a Dudley uważa, że muzyka Eric’a coś w nim zmieniła.
Być Chińczykiem i wychowywać się Anglii spowodowało że inspirowało mnie wiele rzeczy. Od brit-popu, rocka lat 60-tych, przez Chińską operę aż po hip-hop i scenę zachodnio Londyńską… Myślę że to właśnie moje Chińskie korzenie miały ten subtelny wypływ na wybory brzmienia przy tworzeniu mojej muzyki.” – mówi Eric Lau. Unikalne brzmienie, które sobie wypracował spowodowało że w 2008 roku wydał debiutancki LP w legendarnej wytwórni Ubiquity. Krążek „New Territories” zebrał uznanie nie tylko krytyków, ale i fanów w Polsce i na świecie.
W marcu 2010 roku Eric Lau wydał 7” pt. „Killawatt: V2”. Na krążku gościnnie pojawili się gościnnie Oddisee, Kaidi Tatham oraz Muhsinah. Całkiem niedawno, bo 27 września ukazał się najnowszy instrumentalny projekt producenta pt. „Makin’ Sounds”. Eric Lau w ramach „Warsoul Sessions Live! On Tour” pojawi się wraz z Andrew Mezą pierwszy raz w Polsce.


Andrew Meza pochodzi z Fullerton/Los Angeles. Powinien też być już znany Polskim słuchaczom, gdyż już raz pojawił się w naszym kraju nakręcając imprezę po koncercie Sa-Ra Creative Partners w Powiększeniu. Jego pierwsza audycja pod szyldem BTS Radio powstała 7-mego października 2003 roku, w ten sam dzień w którym Madlib i Jay Dee wydali nakładem Stones Throw Records krążek „Champion Sound”. Pierwszy show, zawierał tylko i wyłącznie numery tych dwóch producentów i przerodził się w cotygodniowy program radiowy który działał nieprzerwanie przez cztery kolejne lata. Andrew Meza w swoich audycjach skupiał lokalnych producentów i raperów z LA, z coraz bardziej progresywnym brzmieniem pochodzącym z różnych stron świata… można tam było usłyszeć wszystko, od miksów Peanut Butter Wolfa, przez J*Davey po Four Tet’a, BTS radio odwiedzili też członkowie The Avalanches, Cinematic Orchestra czy 4Hero. To w audycjach Andrew Mezy można było usłyszeć pierwszy raz o Flying Lotus’ie, Hudson’ie Mohawke czy Georgii Anne Muldrow. Po upływie siedmiu lat, BTS radio stało się znane na całym świecie. Od niedawna BTS Radio działa w nowej formie, w postaci strony internetowej skupiającej gościnne miksy uznanych już twórców lub obiecujących nowych talentów. Teraz BTS przeradza się w wytwórnie. Z tej okazji w listopadzie, w Europie odbędzie się pierwszy tour promujący wytwórnię BTS.