Strony

wtorek, 30 marca 2010

TeielteTeielte, to gość którego twórczość poznałem przez Grześka Dworakowskiego i Maceo Wyro. Pewnego dnia, zapytali mnie czy słyszałem new-beats z Polski. Zgłupiałem... Znana mi już szeroko pojęta muzyka klubowa, spod ręki producentów z kraju nie była mi obca, szczególnie sceny Warszawska i Krakowska, szybko implikowały z wysp takie formy UK funky, bassline czy rzeczy około dub-stepowe. A tutaj nowe bity.
Pierwszy track jaki słyszałem od Teielte to "Gumbas", w tym numerze usłyszycie dużo szelestów, hałasów, połamanych sampli i perkusjonalii przypominających Flying Lotusa (np. charakterystyczny rytm obijających się o siebie butelek). Zajarałem się! Zresztą sprawdźcie go sami tutaj. Potem wymieniliśmy kilka maili, dostałem więcej materiału, z działu "Unreleased shit and various remixes" (wybaczcie, ale nazwę sam na szybko wymyśliłem), i dowiedziałem się kim jest Paweł. Teielte to producent, pochodzi z Płocka i to tu pod koniec lat 90-tych zaczynał muzykowanie kolaborując ze składami z lokalnej sceny hip-hopowej oraz kręcąc płytami w klubach w Płocku i poza nim. Fascynacja turntablism'em, produkcjami Dj Shadowa, Portishead, Dj Krusha, Kid Koali, Dj Cama, Ninja Tune czy Mo’Wax skierowała go na tory instrumentalnego hip-hopu. Początkowo wierny temu gatunkowi, zaczął eksperymentować z najróżniejszymi nowymi brzmieniami zgłębiając tajniki produkcji. Teielte to również członek kolektywu Perfidny Plan oraz zespołu Fatblastik. W 2009 roku dzięki zainteresowaniu Dj’a Rusty B z All Good Funk Alliance, podpisał mini kontrakt z Super Hifi Music (agencją udostępniającą muzykę do filmów i programów telewizyjnych).

Teielte's music is quirky, interesting and engaging. His music moves like a soundtrack to the soul, reaching deeper than your typical dance track into the realm of emotional sound. Close your eye's and play one of his songs, and you can imagine your flying through a black hole or waking up inside a dark and wonderful dream. Having a basis in hip hop production but taking it in a decidedly more IDM route, Teielte's music is a fresh voice in an sea of sameness.
DJ Rusty B

Jego muzyka jest wypadkową różnych styli, gatunków i klimatów. Pytanie za tysiąc punktów... Czy mieszanka tych muzycznych czynników pcha go w tę jakże jeszcze świeżą formę, która skutecznie przedostaje się do coraz większej ilości słuchaczy, którą tak ochoczo nazywamy new-beats? Oceńcie sami. Teielte obecnie pracuje nad kolejną EP-ką o roboczym tytule „Homeworkz”. Paweł od niedawna bawi się dokładnie takimi samymi zabawkami jak Ras G... Myślę, że możemy spodziewać się niebawem grubych produkcji, których nie powstydzimy się eksportować. Z dość sporej ilości materiału, wybrałem kilka rzeczy, powinny mniej więcej zarysować Wam to nad czym pracuje Teielte.

Teielte - Limpid

Teielte - Darkvoices

Teielte - Nightstep

Teielte - Bass.tard

Teielte - Unknown Space

Gorillaz - Dare (Teielte Dirtiest Vocal Ver)

Neighbour feat. Think Tank - Get Up (Teielte RMX)*Instrukcja obsługi: Nie zaleca się słuchać na laptopowych głośnikach, wykorzystywać słuchawki lub dobre soundsystemy! (Bass ma chodzić tak, że będzie poruszać się szyba od kibla!!!).